PARTNER PORTALU
  • BGK

W MEN powstał zespół ds. opracowania modelu kształcenia uczniów niepełnosprawnych

  • PAP/JS    17 października 2017 - 18:20
W MEN powstał zespół ds. opracowania modelu kształcenia uczniów niepełnosprawnych
Powołany zespół ma opracować propozycje rozwiązań organizacyjno-prawnych oraz działań wdrażających zmiany (fot. pixabay.com)

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska powołała Zespół do spraw opracowania modelu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; ma on przygotować m.in. propozycje nowych rozwiązań systemowych - poinformowało MEN.
Jak podało MEN, zadaniem Zespołu będzie opracowanie propozycji nowych rozwiązań systemowych lub modyfikacji rozwiązań obowiązujących w zakresie kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w oparciu o diagnozę funkcjonalną z wykorzystaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF).

ICF została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), pozwala klasyfikować m.in. niepełnosprawność w powiązaniu z funkcjonowaniem danej osoby w jej środowisku.

Powołany zespół ma także opracować propozycje rozwiązań organizacyjno-prawnych oraz działań wdrażających zmiany. Ma również zająć się opiniowaniem kierunków działań związanych z opracowaniem standardów funkcjonowania poradni psychologiczno-pedagogicznych, zapewnieniem bezpłatnych narzędzi diagnostycznych oraz przygotowaniem kadry poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego w ramach projektów realizowanych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Ministerstwo podało, że do prac w Zespole zaproszeni zostali eksperci z zakresu specjalnych potrzeb edukacyjnych oraz zastosowania Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia; są wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, nauczycieli i specjalistów oraz organizacji pozarządowych.

"Zakończenie prac Zespołu przewidziano na 2019 r., a rozwiązania systemowe zapisane będą w nowej ustawie o wsparciu dziecka i ucznia" - zapowiedziano w informacji.

Przygotowanie ustawy dotyczącej edukacji dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi minister edukacji zapowiedziała w maju po spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" z rodzicami i przedstawicielami organizacji reprezentujących dzieci z niepełnosprawnościami. Spotkanie poświęcone było pakietowi propozycji zmian w ich edukacji. Minister podkreśliła wówczas, że projekt ustawy chce przygotować we współpracy z rodzicami i organizacjami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.