PARTNER PORTALU
 • BGK

W Opolu będą kształcić ratowników górskich

 • PAP    25 kwietnia 2013 - 16:56
W Opolu będą kształcić ratowników górskich

- Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu uruchomiła studia podyplomowe - ratownictwo górskie i wysokościowe. Jak mówi dr Lucyna Sochocka, prorektor PMWSZ w Opolu, będą to pierwsze takie studia w Polsce.
Studia rozpoczną się we wrześniu br., a rekrutacja ruszy już w lipcu. Studia będą trwać dwa semestry i obejmować 229 godzin dydaktycznych, w tym 79 godzin wykładów i 150 warsztatów. Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu będzie je prowadzić we współpracy z Jurajską Grupą GOPR. Jej ratownicy górscy będą prowadzić warsztaty charytatywnie.

"Chcieliśmy poszerzyć ratownictwo medyczne, właśnie o ratownictwo górskie i wysokościowe. Od dwóch lat prowadziliśmy rozmowy z Adamem van der Coghenem z Jurajskiej Grupy GOPR. Ustaliliśmy, że możemy razem poprowadzić takie studia. Pan Adam ułożył ich program" - powiedziała prorektor PMWSZ w Opolu dr Lucyna Sochocka. "Jeśli ten eksperyment się uda, to będziemy wnioskować do ministerstwa o otwarcie studiów licencjackich" - dodała.

W trakcie studiów, obok egzaminów pisemnych, słuchacz będzie przechodził również testy sprawnościowe i wytrzymałościowe. Studia kierowane są przede wszystkim do absolwentów kierunku ratownictwo medyczne. Oferta może być także interesująca dla pracowników straży pożarnej, grup interwencyjnych, firm wykonujących prace wysokościowe.

"Rozmawiamy z policją, strażą pożarną i wojskiem. Umiejętności, których będzie się można u nas nauczyć, mogą być wykorzystywane nie tylko w wysokich górach, ale również na nizinach. Przecież policjanci mają negocjatorów, którzy często prowadzą negocjacje na wysokościach" - powiedziała dr Lucyna Sochocka.

Słuchacz w trakcie studiów zdobędzie wiedzę z zakresu ratownictwa górskiego, meteorologii, opanuje praktyczną umiejętność posługiwania się sprzętem alpinistycznym i sprzętem ratunkowym. Nauczy się poruszania na wysokościach i w terenie w warunkach zimowych. Pozna także podstawy nawigacji oraz nauczy się rozwiązywania sytuacji trudnych i konfliktowych w relacji z poszkodowanymi.

Po zakończeniu nauki absolwent otrzyma świadectwo ukończenia studiów podyplomowych potwierdzające kompetencje związane z ratownictwem górskim i wysokościowym. Dostanie także stopień - ratownika-kandydata Jurajskiej Grupy GOPR. Najlepsi absolwenci mają szansę na zatrudnienie w Jurajskiej Grupie GOPR. Będą to studia niestacjonarne, a zjazdy będą się odbywać w weekendy. Na kierunek przyjętych zostanie 16 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • krakus, 2013-05-15 18:37:15

  Popieram jak się coś komuś stanie lepiej odrazu wołać Straż Pożarną będzie szybciej i bezpieczniej.
 • xxx, 2013-05-14 12:00:28

  Jak będą tak samo wyszkoleni jak ci pseudoratownicy na Jurze to broń Boże przed takimi ratownikami...
 • ratownik, 2013-05-13 23:57:13

  Nic innego jak tylko wyciąganie kasy i nabijanie ludzi w butelkę kierunek Ratownictwo Górskie hi hi parodia, van den Coghen jeden z nich poseł PO karykatury GOPRu więcej z nimi szkody niż pożytku. Szkolić ratowników górskich mogą tylko instruktorzy w ramach struktury i organizacji GOPR a nie żadna s...zkoła z Opola. Ludzie szkoda czasu i kasy. GOPR jest otwarty na wszelkie szkolenia i nowych ludzi od Bieszczad po Karkonosze i daje prawdziwe uprawnienia  rozwiń