PARTNER PORTALU
  • BGK

W Opolu rusza akcja "Przywracamy lekcje historii"

  • PAP    30 kwietnia 2012 - 16:07
W Opolu rusza akcja "Przywracamy lekcje historii"

2 maja ruszy akcja społeczna "Przywracamy lekcje historii". Ma ona polegać na zbieraniu podpisów w całym kraju pod obywatelskim projektem ustawy przywracającym lekcje historii w szkołach ponadgimnazjalnych - zapowiedzieli w poniedziałek działacze Solidarnej Polski.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej działacze Solidarnej Polski (SP) stwierdzili, że akcja "Przywracamy lekcje historii" to odpowiedź na rozporządzenie minister edukacji z lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.

Według tego rozporządzenia, jak wytłumaczyli w poniedziałek działacze SP, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy nie wybiorą sobie przedmiotu historia w wersji rozszerzonej, zakończą naukę z tego przedmiotu w pierwszej klasie.

Czytaj też: PO chce zmian projektów opozycji ws. historii

- Dalsza nauka ma się odbywać podczas godzin z przedmiotu "historia i społeczeństwo", a to jest połączenie historii, wosu czy filozofii, a nie czysta historia - wyjaśniła koordynator Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej w województwie opolskim Karina Piechota.

I dodała:

- Zgodnie z rozporządzeniem zamiast lekcji o Powstaniu Warszawskim uczniowie mogą się uczyć modułu "kobieta i mężczyzna, rodzina", a zamiast nauki o "Żołnierzach Wyklętych" - mieć moduł "swojskość i obcość".

W projekcie ustawy zaproponowanym przez Solidarną Polskę jest zapis, że lekcje historii w szkołach ponadgimnazjalnych mają się odbywać w pełnym wymiarze 180 godzin.

Akcja zbierania podpisów ma ruszyć 2 maja w całym kraju. Zdaniem Kariny Piechoty wymagane 100 tys. podpisów pod projektem działaczom Solidarnej Polski w całym kraju może się udać zebrać w lipcu.

- Taki termin pozwoliłby mieć nadzieję na zatrzymanie niekorzystnych zmian w systemie oświaty. Nasz projekt mógłby wejść w życie 1 września - stwierdziła Karina Piechota.

Nowa podstawa programowa nauczania, w tym dotycząca lekcji historii, była - jak zapewnia MEN - jednym z najszerzej konsultowanych projektów aktów prawnych. Propozycja zmian w tej sprawie trafiła do konsultacji społecznych w 2008 r. Eksperci przeanalizowali ponad 2,5 tys. opinii i uwag oraz ponad 200 recenzji sporządzonych przez fachowców w poszczególnych dziedzinach kształcenia. Pozytywnie o projekcie - jak informowała minister edukacji - wypowiedziały się m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Szkolnictwa Wyższego, Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej, a także Polskie Towarzystwo Historyczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.