PARTNER PORTALU
  • BGK

W Podlaskie: Pierwsza skarga ws. sieci szkół już w sądzie

  • PAP/JS    5 kwietnia 2017 - 14:12
W Podlaskie: Pierwsza skarga ws. sieci szkół już w sądzie
Skargę złożyła gmina Zbójna, która nie zgadza się z uwagami kuratora do uchwały ws. zmian w organizacji szkół na jej terenie (fot. pixabay.com)

Pierwsza skarga na opinię podlaskiego kuratora oświaty ws. sieci szkół wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.
• Skargę złożyła gmina Zbójna, która nie zgadza się z uwagami kuratora do uchwały ws. zmian w organizacji szkół na jej terenie.

• Termin rozpoznania skargi nie został jeszcze wyznaczony; na razie sąd wydał zarządzenie o konieczności uzupełnienia braków formalnych przez samorząd Zbójnej.

• W przygotowaniu jest też skarga miasta Zambrów, jednak jak dotąd nie dotarła do kuratorium

W środę (5 kwietnia) Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził wpłynięcie takiej skargi. Zgodnie z procedurą została ona złożona za pośrednictwem kuratorium, które dołączyło również swoją odpowiedź na skargę. Termin rozpoznania skargi nie został jeszcze wyznaczony; na razie sąd wydał zarządzenie o konieczności uzupełnienia braków formalnych przez samorząd Zbójnej.

O zaskarżeniu opinii ws. sieci szkół poinformowało w ubiegłym tygodniu Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Instytucja uważa, że proponowane przez samorząd rozwiązania są niezgodne z prawem.

Gmina Zbójna, gdzie działają obecnie trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum, w ramach nowej sieci szkół chce wygasić gimnazjum, a pozostawić szkoły podstawowe. Jednak ze względów ekonomicznych - jak tłumaczyła wcześniej gmina - przez rok dwie szkoły podstawowe działałyby w strukturze klas 1-6, a uczniowie z klas 7-8 dojeżdżali do szkoły podstawowej w Zbójnej. Zdaniem gminy, takie rozwiązanie pozwoliłoby na łagodniejsze przejście przez reformę.

Jednak z tym rozwiązaniem nie zgodziło się kuratorium mówiąc, że jest ono niezgodne z prawem. Dlatego rada gminy Zbójna zdecydowała się na zaskarżenie go do sądu.

W przygotowaniu jest też skarga miasta Zambrów, jednak jak dotąd nie dotarła do kuratorium - poinformowało w środę Podlaskie Kuratorium Oświaty.

Zambrów chce, aby do wygaszanego gimnazjum przenieść siedzibę jednej ze szkół podstawowych, która działałaby tam od września 2018 roku. Z takim rozwiązaniem nie zgodziło się kuratorium, uważając, iż przeniesienie siedziby szkoły podstawowej do jeszcze działającego gimnazjum (przestaną istnieć w 2019 roku) może wiązać się z dwuzmianowością w szkole, a kuratorium zależy na jednozmianowości.

Z tą decyzją nie zgadzają się władze Zambrowa i - jak informowały w ubiegłym tygodniu - przygotowują skargę do sądu.

Ponieważ te dwa samorządy nie podejmą ostatecznych uchwał ws. sieci szkół na ich terenach, nastąpią "przekształcenia z mocy ustawy". Kuratorka wyjaśniła wcześniej, że jeśli samorząd nie podejmie uchwały, to w innej formie musi zakomunikować, jak będzie wyglądała sieć szkół na jego terenie.

W sumie do podlaskiego kuratorium powinno było wpłynąć 135 uchwał intencyjnych ws. nowej sieci szkół, dostarczono 133 uchwały i wszystkie one otrzymały opinię pozytywną lub pozytywną warunkową.

Uchwał do opinii nie przesłały dwa samorządy: powiat kolneński i gmina Nowinka. Władze powiatu uważają, że nie muszą podejmować takiej uchwały, bo zmiany nie dotyczą szkół, które prowadzi samorząd. Natomiast gmina Nowinka nie podjęła uchwały o nowej sieci szkół, ponieważ czeka na decyzję Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. zażalenia na brak zgody kuratorium na likwidację jednej ze szkół.

Do sądu zdecydowały się pójść także śląskie samorządy. Takie decyzje podjęły władze Dąbrowy Górniczej oraz Żarek. Skargę do sądu złoży także Łódź. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.