PARTNER PORTALU
  • BGK

W Podlaskiem nieco mniej dzieci uczy się języków mniejszości narodowych

  • PAP/JL    14 grudnia 2015 - 07:59
W Podlaskiem nieco mniej dzieci uczy się języków mniejszości narodowych
W Podlaskiem mniej dzieci uczy się języków mniejszości narodowych. Fot. Pixabay.com

Blisko 3,9 tys. osób, czyli mniej niż w minionym roku szkolnym, uczy się w języków mniejszości narodowych w podlaskich placówkach oświatowych.
Dane o nauce języków mniejszości przygotowało kuratorium oświaty w Białymstoku na podstawie informacji przekazanych  przez dyrektorów szkół.

Wynika z nich, że w tym roku szkolnym języków ojczystych mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego uczy się w sumie 3868 uczniów, w 64 szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach w tym regionie. W roku szkolnym 2014-2015 było to, odpowiednio, 3931 uczniów w 69 placówkach oświatowych.

Mniejszość białoruska jest najliczniejszą w regionie. Jej największe skupiska są w południowo-wschodniej części województwa. W sumie w Podlaskiem jest w tym roku szkolnym 45 placówek: podstawówek (w jednej także oddziały przedszkolne), gimnazjów i liceów, gdzie języka białoruskiego uczy się w sumie 2912 osób. To o 69 uczniów mniej, niż we wrześniu 2014 roku.

Najwięcej placówek oświatowych, gdzie można uczyć się białoruskiego, jest w powiecie hajnowskim. W stolicy województwa, Białymstoku najliczniejszą grupę uczącą się tego języka stanowią uczniowie publicznej szkoły podstawowej nr 4 oraz niepublicznej podstawówki i gimnazjum, prowadzonych przez Bractwo Prawosławne Świętych Cyryla i Metodego. W sumie to 200 dzieci.

Języka litewskiego uczy się 571 osób w 12 placówkach (w dwóch są także oddziały przedszkolne z nauką tego języka). To o 14 osób mniej niż w poprzednim roku szkolnym. Zdecydowana większość szkół zlokalizowana jest w powiecie sejneńskim – tam właśnie są największe w kraju skupiska mniejszości litewskiej.

Języka ukraińskiego w Podlaskiem można uczyć się w siedmiu przedszkolach i szkołach: w Bielsku Podlaskim, Czeremsze i Białymstoku. W tym roku szkolnym uczy się go 385 osób. To o 20 osób więcej, niż w roku poprzednim.

Spadek ogólnej liczby uczniów uczęszczających na naukę języków mniejszości narodowych w regionie, to przede wszystkim efekt niżu demograficznego.

Województwo podlaskie uchodzi za region najbardziej w kraju zróżnicowany narodowościowo. Są tam największe w Polsce skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej; żyją tam także m.in. Ukraińcy, Rosjanie czy Tatarzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.