PARTNER PORTALU
  • BGK

W przedszkolach braknie miejsca dla maluchów?

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    3 lutego 2011 - 09:25
W przedszkolach braknie miejsca dla maluchów?

Samorządy i rodzice przedszkolaków dotkliwie odczują skutki reformy edukacji. Od września gminy muszą zapewnić miejsce w przedszkolu wszystkim pięciolatkom, co oznacza, że dla młodszych dzieci może zabraknąć miejsc - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Reforma oświaty gwarantuje miejsce w przedszkolach wszystkim 5 i 6-latkom (a nadal większość 6-latków uczęszcza do przedszkola a nie do szkoły). W efekcie zajmą miejsca dzieci w wieku 3 – 4 lat, zwłaszcza w małych miejscowościach - pisze "DGP".

Gmina już w tym roku szkolnym nie mogły odmówić przyjęcia 5-letniego dziecka do przedszkola. Z danych zgromadzonych w Ministerstwie Edukacji Narodowej wynika, że średnio 81 proc. pięciolatków zostało zapisanych przez rodziców do przedszkola. Gorzej jest w małych miejscowościach. Tam do przedszkoli chodzi 64,8 proc. pięciolatków.

W przyszłym roku szkolnym problem miejsc się nasili. Rodzice muszą bowiem wysłać do przedszkoli pięciolatki, mają też prawo umieścić tam sześciolatki. Szkoły otwierają dodatkowe zeróki, a to dodatkowe koszty.

– Przez tę kumulację od września musimy stworzyć około ośmiu dodatkowych oddziałów zerówek – mówi dziennikowi Bernadeta Zimnicka, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Chojnicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.