W przedszkolach należy stwarzać warunki do mycia zębów

- Mycie zębów po każdym posiłku i prowadzenie edukacji zdrowotnej dzieci w wieku przedszkolnym - to zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pismo w tej sprawie opublikowało MEN na swojej stronie internetowej.
W przedszkolach należy stwarzać warunki do mycia zębów

W piśmie - podpisanym przez p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Marka Posobkiewicza - przywołano dane Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że w Polsce zaledwie 14 procent dzieci w wieku sześciu lat nie ma próchnicy zębów.

Przypomniano, że próchnicy można zapobiegać stosując równolegle kilka metod. Są to: utrzymanie higieny jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związków fluoru, wczesne leczenie próchnicy (również zębów mlecznych) i edukacja zdrowotna. Zaznaczono, że żadna pojedynczo stosowana metoda nie będzie w pełni skuteczna.

W dokumencie czytamy, że w przedszkolach należy stwarzać warunki do mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku. Główny Inspektor Sanitarny wskazuje też na konieczność odpowiedniego przygotowania łazienek i przestrzegania zasad związanych m.in. z przechowywaniem szczoteczek do zębów.

Przypomina, że szczoteczki powinny być oznakowane, a do mycia zębów należy stosować pasty z fluorem wysokiej jakości, dostosowane do wieku dzieci. Instruuje jak wybrać dobrą szczoteczkę dla dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co jesli Pani wychowawca stwierdzila ze ona tego pilnowac nie bedzie i mycie zebow jest dobrowolne i jak rodzice chca zeby dzieci myly zeby maja sami kontrolowac co tydzien stan szczoteczek i kubkow ?

Matka Polka, 2015-09-05 12:58:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE