PARTNER PORTALU
  • BGK

W przedszkolach należy stwarzać warunki do mycia zębów

  • PAP    10 marca 2014 - 07:23
W przedszkolach należy stwarzać warunki do mycia zębów

- Mycie zębów po każdym posiłku i prowadzenie edukacji zdrowotnej dzieci w wieku przedszkolnym - to zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pismo w tej sprawie opublikowało MEN na swojej stronie internetowej.
W piśmie - podpisanym przez p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego Marka Posobkiewicza - przywołano dane Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że w Polsce zaledwie 14 procent dzieci w wieku sześciu lat nie ma próchnicy zębów.

Przypomniano, że próchnicy można zapobiegać stosując równolegle kilka metod. Są to: utrzymanie higieny jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związków fluoru, wczesne leczenie próchnicy (również zębów mlecznych) i edukacja zdrowotna. Zaznaczono, że żadna pojedynczo stosowana metoda nie będzie w pełni skuteczna.

W dokumencie czytamy, że w przedszkolach należy stwarzać warunki do mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku. Główny Inspektor Sanitarny wskazuje też na konieczność odpowiedniego przygotowania łazienek i przestrzegania zasad związanych m.in. z przechowywaniem szczoteczek do zębów.

Przypomina, że szczoteczki powinny być oznakowane, a do mycia zębów należy stosować pasty z fluorem wysokiej jakości, dostosowane do wieku dzieci. Instruuje jak wybrać dobrą szczoteczkę dla dziecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Matka Polka, 2015-09-05 12:58:22

    Co jesli Pani wychowawca stwierdzila ze ona tego pilnowac nie bedzie i mycie zebow jest dobrowolne i jak rodzice chca zeby dzieci myly zeby maja sami kontrolowac co tydzien stan szczoteczek i kubkow ?