PARTNER PORTALU
  • BGK

W Rybniku powstanie nowy program edukacji regionalnej

  • PAP/JS    18 maja 2017 - 20:41
W Rybniku powstanie nowy program edukacji regionalnej
W przygotowywanym przewodniku do zajęć znajdzie się m.in. 16 scenariuszy dwugodzinnych lekcji. (fot.pixabay.com)

W Rybniku powstanie nowy program edukacji regionalnej, realizowany w 34 tamtejszych szkołach podstawowych. Samorząd wskazuje, że chodzi o rewitalizację miasta opartą na ludziach - na budowaniu poczucia wartości związanego z miejscem zamieszkania.
• W przygotowywanym przewodniku do zajęć znajdzie się m.in. 16 scenariuszy dwugodzinnych lekcji.

• Pojawią się też scenariusze wizyt studyjnych do miejsc ważnych lokalnie ze względu na architekturę czy industrialny charakter.

Rybnik jest jednym z 20 ośrodków w Polsce, które dostały wsparcie w konkursie Ministerstwa Rozwoju "Modelowa rewitalizacja miast". 140-tysięczne miasto przed rokiem dostało ponad 3 mln zł na przedsięwzięcie "Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji". Obejmuje ono fragmenty dzielnic: Niewiadom, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski, Chwałowice i Śródmieście

O wartości ważnych dla historii miasta miejsc i o ludziach z nimi związanych, rybniccy uczniowie klas czwartych mają uczyć się od września w ramach zajęć z edukacji regionalnej. Nowy program będzie kontynuacją i rozszerzeniem prowadzonego już w rybnickich szkołach w tym roku szkolnym przedsięwzięcia pod nazwą "Rybnik na Górnym Śląsku".

"W Rybniku opieramy rewitalizację na ludziach, na budowaniu relacji i poczucia własnej wartości związanej z miejscem zamieszkania. W programie edukacyjnym chcemy kłaść nacisk na integrację między dziećmi, szkołą, a społecznością lokalną. Zależy nam na tym, by kształtować u dzieci poczucie tożsamości lokalnej, dumy z miejsca, w którym żyją" - wyjaśnił cytowany w informacji miasta doradca prezydenta Rybnika ds. rewitalizacji Marcin Stach.

Tego dnia samorząd podpisał umowę z wykonawcami nowego programu, którym zostało konsorcjum "Pasjonaci Rybnika". Tworzą je osoby związane z miastem i regionem: dr Norbert Niestolik, dr Aldona Urbanek, Elżbieta Naparstek i Tomasz Stadnicki. Opracowany przez nich program ma wzbogacić dotychczasowe zajęcia edukacji regionalne m.in. o elementy związane z rewitalizacją.

"Na pewno w przygotowywanym programie znajdzie się historia w pigułce pięciu dzielnic - Paruszowca-Piasków, Śródmieścia, Niedobczyc, Niewiadomia i Chwałowic. Nie zabraknie informacji o ciekawych miejscach, ludziach z przeszłości. Chcemy też przeprowadzić serię wywiadów z ludźmi, którzy w społecznościach lokalnych wiele znaczą dzisiaj" - wskazał Niestolik.

W przygotowywanym przewodniku do zajęć znajdzie się m.in. 16 scenariuszy dwugodzinnych lekcji. Pojawią się też scenariusze wizyt studyjnych do miejsc ważnych lokalnie ze względu na architekturę czy industrialny charakter. Materiały do zajęć mają m.in. obejmować ćwiczenia oraz gry i zabawy wykorzystujące używane w szkołach tablice interaktywne.

"Program będzie skonstruowany tak, by nie uczyć teorii, tylko pokazywać w praktyce wartości dziedzictwa regionalnego" - zapewniła Urbanek.

Uwzględnione zostaną ównież wnioski wypracowane podczas warsztatów, które w szkołach w dzielnicach objętych rewitalizacją przeprowadziła już specjalistka ds. edukacji regionalnej Maria Stachowicz-Polak. Chodziło m.in. o zbadanie stanu wiedzy dzieci o ich najbliższym otoczeniu, a także emocji wynikających z faktu mieszkania w konkretnej dzielnicy.

Niezależnie od działań edukacyjnych jedną z podstaw projektu "Rewitalizacja miasta - nowa energia rybnickiej tradycji" są mikrogranty. Mają one pobudzać inicjatywę lokalną, a także - pośrednio - aktywizację zawodową. Mieszkańcy w rezultacie mają poczuć się pewniej, zyskać większą motywację do działania, a także odzyskiwać poczucie dumy z miejsca zamieszkania.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.