PARTNER PORTALU
  • BGK

W Rybniku zabraknie miejsc w przedszkolach

  • ZWI    11 kwietnia 2013 - 13:28
W Rybniku zabraknie miejsc w przedszkolach

Zakończyła się rejestracja kandydatów do przedszkoli, które prowadzone są przez miasto Rybnik. Zgodnie z danymi zawartymi w systemie naborowym, zabraknie miejsc dla 662 dzieci. Prezydent miasta rozważa możliwość zwiększenia liczby miejsc.
W związku z zakończeniem etapu zbierania zgłoszeń do przedszkoli została przeprowadzona wstępna symulacja naboru, której wyniki przedstawiają się następująco:

- Liczba podań (zweryfikowanych-sprawdzonych) w systemie - 5 042
- Liczba miejsc w przedszkolach - 4 380
- Liczba dzieci, które nie dostaną się do żadnego przedszkola - 662.

Przyczyną braku miejsc w przedszkolach jest ubiegłoroczna zmiana decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej dotycząca dzieci sześcioletnich, które zgodnie z ustawą od 1 września 2012 roku miały rozpocząć edukację w klasach pierwszych szkoły podstawowej. W Rybniku kwestia ta dotyczy 1 427 dzieci (z rocznika 2007).

Zgodnie z wymogami reformy, w ostatnich latach miasto skupiło cały swój wysiłek na przygotowaniu szkół podstawowych na przyjęcie dzieci sześcioletnich poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia, budowę placów zabaw, szkolenia nauczycieli itd.

Zgodnie z decyzją MEN wszystkie dzieci 6-letnie zobowiązane są jednak do odbycia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub podjęcia nauki w klasie pierwszej szkoły podstawowej. Mimo intensywnej kampanii promocyjnej do szkół podstawowych zapisana została tylko niewielka liczba dzieci sześcioletnich.

Ponadto, w przedszkolach muszą znaleźć miejsce wszystkie dzieci 5-letnie, które zgodnie z ustawą zobowiązane są do odbycia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.

W Rybniku od 2007 roku sukcesywnie zwiększana była liczba miejsc w przedszkolach - w sumie ponad 800 (ok. 37 oddziałów). Obecnie prezydent miasta rozważa możliwość zwiększenia liczby miejsc: dla ok. 350 dzieci poprzez otwarcie dodatkowych 15 oddziałów przedszkolnych:
Przedszkole nr 37 (Rybnicka Kuźnia) - oddział w przedszkolu
Przedszkole nr 22 (Gotartowice) - oddział w szkole
Przedszkole nr 5 (Północ) - oddział w szkole
Przedszkole nr 13 (Chwałowice) - oddział w szkole
Przedszkole nr 19 (Boguszowice Os.) - oddział w przedszkolu
Przedszkole nr 32 (Kamień) - oddział w przedszkolu
Przedszkole nr 35 (Orzepowice) - oddział w przedszkolu
Przedszkole nr 25 (Niedobczyce) - oddział w przedszkolu
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (Ochojec) - oddział w szkole
Przedszkole nr 12 (Zebrzydowice) - oddział w szkole
Przedszkole nr 01 (Śródmieście) - oddział w szkole
Przedszkole nr 09 (Śródmieście) - oddział w przedszkolu
Przedszkole nr 43 (Nowiny) - oddział w przedszkolu
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 (Boguszowice Stare) - w salce katechetycznej
Przedszkole nr 17 (Smolna) - oddział w szkole.

W ubiegłym roku przy ul. Piasta zostało powołane do życia nowe Przedszkole Specjalne nr 49, do którego nabór odbywa się poza systemem rekrutacji elektronicznej. W przedszkolu tym są prowadzone 3 oddziały.

Całe przedszkole jest dostosowane również dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo. W bieżącym roku prezydent miasta podjął decyzję o przekształceniu jednego z oddziałów Przedszkola nr 39 w oddział integracyjny.

Od lat wszystkie działania podejmowane przez władze Rybnika wynikają z troski o stan oświaty w mieście i chęci zapewnienia mieszkańcom jak najlepszego dostępu do edukacji przedszkolnej.

Koszt jednego oddziału przedszkolnego (pięciogodzinnego) związany z wynagrodzeniami nauczycieli i obsługi wynosi ok. 75 tys. zł rocznie, a jeden oddział to 25 wychowanków. Dokonane w ostatnich pięciu latach zwiększenia oraz coroczne podwyżki płacy nauczycielskiej spowodowały wzrost wydatków na edukację przedszkolną o 9 497 929 zł.

Powyższe działania nie pozwolą jednak zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich chętnych dzieci. Urząd Miasta Rybnika apeluje więc do rodziców dzieci sześcioletnich o ponowne przemyślenie swojej decyzji i zapisanie dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Magistrat zapewnia, że wszystkie rybnickie szkoły są przygotowane na przyjęcie sześciolatków i nadal czekają na chętnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.