PARTNER PORTALU
  • BGK

W Siemianowicach Śląskich budują energooszczędne przedszkole

  • PAP    25 listopada 2013 - 13:44
W Siemianowicach Śląskich budują energooszczędne przedszkole

Budowę energooszczędnego budynku przedszkola z gotowych drewnianych elementów rozpoczęto w poniedziałek w Siemianowicach Śląskich. Budynek, który ma powstać zaledwie w siedem dni, będzie służyć 100 przedszkolakom uczącym się według zasad pedagogiki waldorfskiej.
Inwestorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Pedagogiki Waldorfskiej. "Technologia zastosowana przy budowie wpisuje się w filozofię naszego kształcenia, kładącego nacisk na ekologię. Istotne był też krótki czas budowy i mniejsze koszty eksploatacji" - powiedziała PAP prezes stowarzyszenia Ewa Kaszubowska.

Przedszkole o powierzchni ponad 500 m kwadratowych powstaje w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Zastosowanie gotowych elementów pozwala na szybkie zakończenie budowy, która ma trwać zaledwie tydzień, prace wykończeniowe zaś - 2 miesiące. Przedstawiciele stowarzyszenia planują, że dzieci zaczną się tam uczyć na przełomie czerwca i lipca.

Czytaj też: Budownictwo ekologiczne staje się standardem

Budynek ma mieć 2 warstwy izolacji - wełnę mineralną oraz 10-centymetrowy styropian. Tzw. współczynnik przenikania jest dzięki temu kilkakrotnie niższy niż w budynkach budowanych tradycyjną technologią. Utracie ciepła zapobiegają też okna z trzema szybami - standardowo stosuje się tylko dwie. Budynek będzie ogrzewany gazem, ale dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wentylacji mechanicznej odzyskiwane będzie nawet ciepło, wydzielane przez osoby przebywające wewnątrz.

"Budynek będzie więc bardzo ciepły. Dzięki zastosowaniu tej technologii unikamy też wilgoci i nadmiernej ilości chemii, obecnej w tradycyjnych materiałach budowlanych" - podkreślił koordynator projektu Michał Piecowski.

Przedszkole Społeczne z elementami pedagogiki waldorfskiej działa w Siemianowicach Śląskich od 15 lat, obecnie kształci 76 dzieci. Jak podkreśliła prezes Kaszubowska, w nowym budynku będzie można kształcić ich więcej, powstanie również żłobek.

W placówkach stosujących pedagogikę waldorfską przykłada się dużą wagę do działań artystycznych i uczenia przez praktyczne działanie. "W pracy z dziećmi wykorzystujemy naturalne materiały, w tym drewno, oraz podstawowe kolory. Ogromny nacisk kładziemy też na zdrowe żywienie, np. zimą nasze dzieci dostają na śniadanie rozgrzewający posiłek z kaszy jaglanej" - powiedziała prezes Kaszubowska.

Wykonawcą jest firma MultiComfort. Koszt inwestycji to ok. 1 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: