PARTNER PORTALU
  • BGK

W Słubicach powstało polsko-niemieckie przedszkole

  • PAP    1 września 2014 - 18:35
W Słubicach powstało polsko-niemieckie przedszkole

166 dzieci ze Słubic oraz dziewięcioro z Frankfurtu nad Odrą i jego okolic chodzić będzie do polsko-niemieckiego przedszkola samorządowego "Pinokio", które rozpoczęło działalność w Słubicach (Lubuskie). Docelowo do przedszkola ma uczęszczać 40 dzieci z Niemiec.
"Ta placówka to materialny przykład stale zacieśniającej się współpracy naszych bliźniaczych miast. Ma nie tylko zapewnić opiekę nad najmłodszymi słubiczanami i ich rówieśnikami z Frankfurtu nad Odrą, ale także stwarzać im warunki do integracji. Dzieci będą uczyły się języka sąsiada już w wieku przedszkolnym w naturalny, niewymuszony sposób poprzez zabawę i bezpośredni kontakt" - powiedział zastępca burmistrza Słubic Piotr Łuczyński.

Budowa przedszkola w Słubicach, jego wyposażenie i zagospodarowanie przyległego terenu kosztowały ok. 7 mln zł. Wkład własny gminy wyniósł 15 proc., pozostałe pieniądze pochodziły z funduszy unijnych. Budowa rozpoczęła się w 2013 r. Nowa placówka rozwiązała problem braku miejsc w przedszkolach w tym mieście.

Czytaj też:  NIK o finansowaniu przedszkoli przez gminy

W przedszkolu znajduje się siedem oddziałów przedszkolnych wraz z salą widowiskową, salka korekcyjna oraz całe niezbędne zaplecze - kuchnia, magazyny itp. Teren wokół budynku jest ogrodzony i posiada plac zabaw dla dzieci.

W ramach tego samego projektu we Frankfurcie nad Odrą rozbudowano i zmodernizowano przedszkole prowadzone przez niemiecko-polskie Stowarzyszenie "Euro Kita", do którego także uczęszczają dzieci z obu krajów.

Czytaj też: RIO o przedszkolach niepublicznych

 Łuczyński podkreślił, że nowe przedszkole powstało w mało atrakcyjnym dotychczas rejonie Słubic i z pewnością wpłynie na ożywienie tej części miasta.

Placówka zlokalizowana jest przy ul. Narutowicza. W uroczystości związanej z jej otwarciem uczestniczyli marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2014-09-02 23:20:37

    Niechże z Niemiec dzieci Uczą się polskiego, A z Polski niech poznają Tajniki niemieckiego.