PARTNER PORTALU
  • BGK

W Suwałkach od nowe roku będą darmowe przedszkola

  • PAP/MIW    12 listopada 2017 - 13:33
W Suwałkach od nowe roku będą darmowe przedszkola
Od 1 stycznia 2018 r. rodzice wszystkich dzieci zameldowanych w tym mieście będą mogli być zwolnieni z opłat za przedszkola. (fot. um.suwalki.pl)

Władze Suwałk postanowiły, że od 1 stycznia 2018 r. rodzice wszystkich dzieci zameldowanych w tym mieście będą mogli być zwolnieni z opłat za przedszkola, będą płacili tylko za wyżywienie. Oprócz zameldowania warunkiem skorzystania z tego zwolnienia będzie też odprowadzanie podatku.
- Wprowadzenie nowej ulgi to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci uczęszczających do suwalskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. To kolejny element polityki prorodzinnej naszego miasta - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Jak poinformował magistrat, aby skorzystać ze zwolnienia z opłat, rodzice będą musieli spełnić pewne warunki.

- To zameldowanie w Suwałkach i odprowadzanie podatku dochodowego na rzecz miasta - powiedział Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta. Dodał, że z ulgi nie będą mogli skorzystać rodzice mieszkający w przyległych do Suwałk gminach, korzystający z miejskich przedszkoli.

Do tej pory ulgę taką mieli rodzice trzylatków i czterolatków pod warunkiem, że nie ukończyli oni 35 roku życia. Rodzice płacili jedynie za wyżywienie. Od nowego roku kryterium wieku nie będzie brane pod uwagę, a zwolnienie z opłaty będzie dotyczyło rodziców wszystkich przedszkolaków.

- Jak wynika z bieżących analiz, skutki finansowe wprowadzenia tych zmian nie będą mocno obciążały budżetu miasta, które pod względem dochodów jest w dobrej kondycji - powiedział Sznel.

W 2017 roku miasto otrzymało z Ministerstwa Edukacji Narodowej 4,8 mln zł subwencji na utrzymanie przedszkoli. Dochody z tytułu opłat wnoszonych przez rodziców wyniosą w tym roku ok. 750 tys. zł. W związku z ulgą dochody w 2018 roku mają być dużo mniejsze. W Suwałkach jest prawie 1,5 tysiąca przedszkolaków. Magistrat nie informuje na razie, ilu rodziców nie będzie mogło skorzystać z nowej ulgi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.