PARTNER PORTALU
  • BGK

W szkołach nauczą... jak kibicować

  • PAP    27 października 2011 - 14:51
W szkołach nauczą... jak kibicować

Propagowanie idei bezpiecznego kibicowania i zasad fair play jest tematem przewodnim tegorocznej, szóstej edycji programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Temat został wybrany w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej "Euro 2012".
O tym, jak bardzo ważne jest właściwe kibicowanie mówili w czwartek na konferencji prasowej ambasadorowie programu "Szkoła bez przemocy": mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski oraz mistrz olimpijski, mistrz świata i Europy w gimnastyce Leszek Blanik.

"Wsparcie kibiców dla nas sportowców jest bardzo ważne. To dodatkowy napęd dla nas, dodaje sił. Cieszymy się, gdy kibice dobrze się bawią i jednocześnie motywują nas. Cieszę się więc, że będziemy uczyć, jak to robić dobrze, kulturalnie" - powiedział Majewski. Wyraził nadzieję, że młodzi ludzie, który nauczą się właściwie kibicować, będą potrafili robić to także, jako osoby dorosłe. Z kolei Blanik zwrócił uwagę na to, że zasady fair play dotyczą nie tylko sportu, ale są ważne we wszystkich obszarach życia.

Ambasadorami programu są także: wicemistrz świata i mistrz Europy w siatkówce Piotr Gruszka i mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski.

Wśród propozycji działań, zaplanowanych dla szkół w ramach szóstej edycji "Szkoły bez przemocy" są m.in. konkursy: na kodeks fair play (z propozycji nadesłanych przez szkoły na powstać wspólny kodeks dla szkół uczestniczących w programie), projekt koszulki promującej ideę programu, scenariusz lokalnego wydarzenia pod nazwą "Dzień fair play", czy na najlepszy zespół kibiców.

W konkursie na kibicowanie mogą wziąć udział grupy klasowe i koleżeńskie, które zorganizują się w zespoły kibiców i wymyślą swój pomysł na kibicowanie. Przygotowania oraz efekt końcowy, czyli kibicowanie na zawodach, muszą utrwalić za pomocą telefonu komórkowego, aparatu lub kamery i przesłać do biura programu. Nagrodami w tym konkursie będą bilety na mecz otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie dla zwycięskich grup kibiców.

Ponadto, wiosną 2012 r. przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja zbierania podpisów w szkołach pod listem otwartym z apelem o bezpieczeństwo na stadionach.

"Akcje i konkursy związane z tematem przewodnim nie wstrzymują dotychczasowych działań programu" - zaznaczył koordynator programu Rafał Szymczak. Poinformował, że tak jak w latach ubiegłych kontynuowane będą m.in. program grantowy celem, którego jest wsparcie szkół w podejmowaniu działań zmniejszających poziom agresji i przemocy w szkołach, konkurs "Wychowawca roku", obchody "Tygodnia wolontariatu" czy "Dnia szkoły bez przemocy".

Program społeczny "Szkoła bez przemocy" prowadzony jest od 2006 r. przez grupy wydawnicze Polskapresse i Media Regionalne oraz Fundację Orange (wcześniej pod nazwą Fundacja Grupy Telekomunikacji Polskiej). Program opiera się na zasadzie współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami, jako najskuteczniejszej prewencji przed agresją i przemocą. Propaguje wzory zachowania i standardy funkcjonowania szkoły, jako instytucji. W ramach programu organizowane są m.in. specjalne warsztaty dla nauczycieli; w latach 2007-2011 uczestniczyło w nich ponad 3,5 tys. osób.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • świr, 2011-10-27 21:19:02

    szkoły są otwarte na wszelkiego rodzaju propozycje!!