PARTNER PORTALU
  • BGK

W szkołach przybywa elektroniczych dzienników lekcyjnych i laptopów

  • PAP    9 kwietnia 2014 - 16:25
W szkołach przybywa elektroniczych dzienników lekcyjnych i laptopów

Blisko 500 z ponad 3 tys. szkół w województwie śląskim korzysta z elektronicznych dzienników lekcyjnych, w 50. są klasy wyposażone w laptopy do użytku uczniów - podało Kuratorium Oświaty w Katowicach podczas otwartych w środę w Sosnowcu targów "Nowoczesna szkoła".
Kurator oświaty Stanisław Faber podkreśla, że targi edukacyjne mają zachęcić nauczycieli do korzystania z nowoczesnych technologii. "W ok. 50. szkołach podstawowych i gimnazjach są klasy wyposażone w netbooki i laptopy, z których korzystają uczniowie. Czy jest to celowe? Tak, jeśli ma to charakter systemowego rozwiązania i stanowi uzupełnienie innych treści zawartych w podręcznikach, czy zbiorach zadań. Technologia jednak poszła tak do przodu, że czasami wystarczy dobra tablica interaktywna" - powiedział Faber.

Na otwartych w środę dwudniowych targach pojawiło się ok. 40 wystawców. Prezentują nowoczesne oprogramowanie, które można wykorzystać w szkołach, zabawy i łamigłówki przedstawiające w przystępny sposób wiedzę z fizyki, roboty do zajęć z mechaniki i informatyki, czy zaawansowane rozwiązania dla szkół związane z prowadzeniem elektronicznych dzienników lekcyjnych wyposażonych m.in. w wirtualnego asystenta dyrektora szkoły, który na podstawie ocen wpisanych przez nauczyciela sporządza raporty i statystyki z osiągnięć uczniów.

"Z naszych informacji wynika, że obecnie ok. 500 szkół w województwie śląskim korzysta z e-dzienników lekcyjnych (prowadzą je równocześnie z tradycyjnymi dziennikami). Takich szkół przybywa. Dzięki nim rodzice są na bieżąco informowani o ocenach swoich dzieci" - powiedział wicekurator oświaty Dariusz Wilczak.

Dla nauczycieli przygotowano ok. 40 prelekcji i wykładów o różnorodnej tematyce, m.in. "Innowacyjne techniki nauczania przez robo-informatykę", "Cyfrowa pracownia językowa - czyli jak na przerwie zmienić klasę komputerową na pracownię językową", "Elektroniczne sprawdzanie wiedzy i automatyczne ocenianie", "Rysunek techniczny na komputerze", "Efektywna integracja i wykorzystanie w dydaktyce narzędzi informatycznych", "Komputery w edukacji. Rodzaje, funkcje, zastosowanie".

Faber podkreślał, że nowoczesne rozwiązania dają wiele możliwości nauczycielom i mają zdecydowanie większą wartość, jeśli są uzupełnieniem lekcji. "Zaryzykuję jednak stwierdzenie, że tego typu nowoczesne narzędzie nie tyle ułatwia, co utrudnia nauczycielowi pracę, bo zmusza go do przygotowania bardziej przemyślanych zajęć. Uczy kreatywności. Dlatego wskazówki jak wykorzystywać te nowoczesne rozwiązania są jak najbardziej potrzebne" - dodał kurator.

Targi Edukacyjne "Nowoczesna szkoła: nauka, bezpieczeństwo, rekreacja" potrwają do czwartku w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu.

Impreza jest kontynuacją, cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska oświatowego, cyklu targów z lat 2009-2012 organizowanych wówczas pod hasłem "Cyfrowa szkoła".
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.