W szkole przedszkolankom wiedzie się lepiej

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 25-10-2011
  • drukuj
Wbrew stanowisku resortu edukacji nauczyciele w szkolnych zerówkach mają wakacje i nie mogą być zwolnieni w czasie roku szkolnego.
W szkole przedszkolankom wiedzie się lepiej
Eksperci spierają się o status oddziału przedszkolnego w szkole, a związki zawodowe postulują o ich zmianę. MEN uważa, że oddział przedszkolny jest placówką funkcjonującą przez cały rok, a jego nauczyciele, mimo że zatrudnieni przez szkołę, nie muszą realizować tzw. dwóch godzin karcianych. Ich stosunek pracy może zostać rozwiązany także w ciągu roku szkolnego – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Przedszkola – mus i marzenie

Z sondy gazety wynika jednak, że takich szkół, w których nauczyciele oddziałów przedszkolnych są traktowani jak nauczyciele przedszkola, jest niewiele. W większości dyrektorzy szkół zatrudniają ich na warunkach przewidzianych dla nauczycieli szkolnych.

Czytaj też: NIK: przedszkola wciąż dla wybranych

Praktykę tę potwierdza wielu ekspertów. Uważają oni, że oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych nie mogą być utożsamiane z przedszkolem, bo wchodzą w strukturę szkoły.

Zgodnie z kodeksem pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, a zatem dla nauczyciela oddziału przedszkolnego pracodawcą jest szkoła podstawowa, bo to z nią nawiązuje on stosunek pracy – pisze „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE