PARTNER PORTALU
  • BGK

W waszej szkole też jest remont?

  • Agnieszka Widera    27 lipca 2011 - 13:26

Choć od miesiąca szkolne ławki świecą pustkami, w wielu placówkach oświatowych trudno mówić o ciszy i spokoju. Uczniów zastąpili robotnicy. Wakacje to tradycyjnie w szkołach czas remontów, napraw i przeróbek. Skąd pieniądze? Z miejskich kas, szkolnych budżetów i subwencji…
W Powiatowym Zespole Nr 5 w Oświęcimiu zakończono już remont dachu sali gimnastycznej, a po sąsiedzku w PZ Nr 4 trwają prace związane z ociepleniem tamtejszej sali gimnastycznej i przewiązki. Na tę inwestycję z powiatowej kasy przekazano 90 tys. zł. W innych oświęcimskich powiatowych zespołach Nr 2 i Nr 3 wymieniane są podłogi na korytarzach oraz odnawiane pojedyncze sale lekcyjne. Jak podaje starostwo, w Kętach, w PZ Nr 11 malowana jest sala lekcyjna i pomieszczenia administracji, z kolei w PZ Nr 10 rozpoczęto już procedury przetargowe na remont sanitariatów na dwóch kondygnacjach budynku.

- W tym roku otrzymaliśmy środki z 0,6% rezerwy subwencji oświatowej na dofinansowanie remontów w kwocie ok. 270 tys. zł, które przy zaangażowaniu w takiej samej wysokości środków własnych chcemy wykorzystać głównie na II etap inwestycji w PZ Nr 1 w Oświęcimiu - mówi Józef Krawczyk starosta oświęcimski. - Zamierzamy kontynuować remont instalacji elektrycznej, wymianę okien w przewiązce bloku sportowego i odnawianie ścian korytarzy.

Czytaj też: Starczy nam niedługo tylko na waciki

Młodzież ponadgimnazjalna w Brzeszczach jeszcze jesienią będzie mogła korzystać z wyremontowanych pomieszczeń bibliotecznych, Oprócz modernizacji biblioteki w PZ Nr 6 planuje się utworzenie czytelni wraz ze stanowiskiem komputerowym. Ogółem w tym roku na remonty i inwestycje w szkołach powiat oświęcimski przeznaczy ok. 900 tys. zł.

W Białymstoku (oceń działanie prezydenta) wykonano około 35 proc. planowanych na ten rok inwestycji i remontów w placówkach oświatowych. Do końca sierpnia plan ma być wykonany w 95 proc.

- W sumie zaplanowano remonty w 109 placówkach oświatowych, w tym 40 przedszkolach, 27 podstawówkach, 8 gimnazjach, 26 szkołach ponadgimnazjalnych oraz w 8 placówkach opiekuńczo-wychowawczych - wymienia Karol Świetlicki z biura prasowego UM w Białymstoku. – W sumie koszt tych remontów to kwota ponad 3,1 mln zł, czyli mniej więcej tyle samo co w ubiegłym roku - dodaje.
 
Obecnie prace remontowe, adaptacyjne, naprawcze  czy konserwacyjne trwają  w ok. 37  placówkach  oświatowych  w Opolu. - Ich  zakres to głównie  wymiana  okien, remont  instalacji  elektrycznej i kanalizacyjnej, adaptacja  pomieszczeń w szkołach podstawowych na potrzeby 6-latków, wymiana lub  remont podłóg, remonty lub  naprawy dachów, modernizacja i remonty wejść do obiektów, remonty i  malowanie pomieszczeń itp. – informuje Aleksandra Śmierzyńska z biura prasowego opolskiego ratusza (jak notowania prezydenta Opola?).

Opole przeznaczyło na ten cel w swoim budżecie kwotę ok. 9,4 mln zł. - Dodatkowo budżety przedszkoli i szkół dysponują własnymi środkami na ten cel w wysokości 1,8 mln zł. Łącznie jest to kwota większa niż w roku ubiegłym - kontynuuje Śmierzyńska.

Wśród największych trwających obecnie opolskich remontów jest m.in.: termomodernizacja Publicznego Gimnazjum Nr.1 i Szkoły Podstawowej Nr. 5 (600 tys. zł.), utworzenie Centrum Nauk Przyrodniczych (roboty  budowlane 498 tys. zł, wyposażenie 454 tys. zł).

Mniej o około 150 tys. zł na „oświatowe” remonty znalazło się w tegorocznym budżecie Olsztyna. A potrzeb jest wiele. – To, ile przyznaliśmy pieniędzy wynika z zapotrzebowania zgłaszanego nam odpowiednio wcześniej przez kierownictwo każdej z placówek - mówi Stanisław Gierba, przewodniczący miejskiej komisji oświaty w rozmowie z dziennikarzem „Gazety Wyborczej Olsztyn”.

- Wybierają oni te rzeczy, które wymagają bezzwłocznej naprawy i podają nam sumę potrzebną na jej wykonanie. Potem z reguły drogą negocjacji ucinamy tę kwotę, bo pieniędzy w budżecie miasta zawsze na coś zabraknie. Uciętą część dopłacają po prostu placówki - dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • KOTE, 2011-07-27 18:26:21

    Szkoda,że nie ma remontu i w naszej szkole.Szukam informacji na ten temat i nic...