PARTNER PORTALU
  • BGK

W weekend Jarmark Jagielloński i Festyn Rycerski

  • PAP    1 lipca 2011 - 08:36
W weekend Jarmark Jagielloński i Festyn Rycerski

Gonitwy husarskie, pokazy walk rycerskich oraz kiermasz rękodzieła artystycznego odbędą się w weekend – w ramach Festynu Rycerskiego i Jarmarku Jagiellońskiego – na Starym Mieście w Sandomierzu.
Przez dwa dni jarmarku swoje wyroby i prace na drewnianych kramach ustawionych wokół sandomierskiego ratusza będą prezentowali rzemieślnicy i artyści z różnych zakątków Polski.

W sobotę na rynku będzie można obejrzeć zmianę warty i paradę rycerską w wykonaniu rekonstruktorów z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Przygotowano plenerowy mecz szachowy – symultanę z udziałem arcymistrza gry w szachy. Na scenie Małego Rynku wystąpią lokalni artyści, a wieczorem – Skaldowie.

Na niedzielę zaplanowano widowisko, prezentujące historię sandomierskiej wojskowości od X do XVII w. Będzie można obejrzeć uzbrojenie wojów z początków polskiej państwowości i walki rycerskie z czasów wypraw krzyżowych oraz broń i uzbrojenie rycerzy biorących udział w bitwie pod Grunwaldem.

Będą także pokazy walk na siedemnastowieczne szable, szpady i rapiery oraz pokazy musztry paradnej i bojowej halabardników, muszkieterów, pikinierów, a także żołnierzy walczących mieczami dwuręcznymi.

Tancerze pokażą jak zmieniał się taniec dworski na przestrzeni wieków. Będzie można przyjrzeć się także dworskiej modzie.

Z kolei na dziedzicu Collegium Gostomianum kawalerzyści odtworzą gonitwy husarskie. Będą wykazywali się w sprawności władania m.in. kopią, włócznią i szablą. Zaplanowano także pokazy artyleryjskie i turniej łuczniczy.

Organizatorami Jarmarku Jagiellońskiego i Festynu Rycerskiego są: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury i Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.