PARTNER PORTALU
  • BGK

W żłobkach jest za mało miejsc

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    16 października 2012 - 06:36
W żłobkach jest za mało miejsc

Łatwiej będzie można założyć żłobek. Ale pieniędzy na jego uruchomienie więcej nie będzie.
W żłobkach jest ok. 60 tysięcy miejsc. W kraju działa zaledwie 715 placówek. Rocznie rodzi się ok. 375 tys. dzieci – podaje „Rzeczpospolita”.

Pieniędzy na żłobki nie będzie więcej, ale nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi, a także rozporządzenia o wymogach sanitarnych uproszczą formalności związane z możliwością założenia żłobka lub klubiku dziecięcego.

Zmieni się też sposób finansowania żłobków. Teraz rząd przeznacza 50 procent dofinansowania na zadania związane z utrzymaniem miejsc opieki nad małymi dziećmi. Resztę dopłaca samorząd.

Projekt resortu pracy przewiduje, że budżet państwa będzie dopłacał 80 procent, a resztę: samorząd, organizacje pozarządowe lub przedsiębiorca, który utworzy żłobek – pisze „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • reformator, 2012-10-16 08:45:53

    Co to się porobilo na tym świecie. Kiedyś ze złobka korzystały tylko matki w cięzkiej sytuacji, a do przedszkola chodziło może 50 % dzieci. Matki i zony czekały na męzów w domu, który był w stanie z jednej pensji utrzymać rodzinę. Ma to tez inny aspekt - instytucje nie wychowują, tylko cwiczą młod...ych ludzi. A potem się dziwimy, że jest znieczulica społeczna. A jak instytucja ma nauczyć wspólodczuwania, tzw. inteligencji emocjonalnej? Tego nie da się nauczyc w instytucji, to może tylko przekazać matka....a skoro ma ograniczony kontakt z dzieckiem, prze pare godzin dziennie, to wyrastaja ją pokolenia nieczułych, ale karnych obywateli. Czas najwyższy przerwać ten idiotyzm wspólczesnego swiata. Jestem przeciwny bezpośredniemu dotowaniu żlobków i przedzkoli. Dajmy matce te same pieniądze, co kosztuje utrzymanie dziecka w złobku lub przedszkolu....jak woli sama wychowywać, niech ma taka możliwość..., na takim rozwiązaniu skorzystamy wszyscy: matki, dzieci, społeczeństwo, państwo.  rozwiń