PARTNER PORTALU
 • BGK

Wałęsa o motywach odejścia z rady ECS

 • PAP    22 kwietnia 2011 - 17:10
Wałęsa o motywach odejścia z rady ECS

Lech Wałęsa tłumaczył w piątek, że odchodząc z rady Europejskiego Centrum Solidarności, nie miał innego wyjścia.
B. prezydent jest pewien, że i bez jego udziału ECS będzie normalnie funkcjonować. Wałęsa przypomniał w piątek na konferencji prasowej w Gdańsku, że jego rezygnacja z działalności w ECS ma związek z wyborem na dyrektora tej instytucji Basila Kerskiego.

B. prezydent już na początku marca, kiedy prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (oceń prezydenta miasta) ogłosił, że na czele ECS stanie mieszkający w Berlinie 42-letni Basil Kerski (wygrał on konkurs na to stanowisko), zapowiedział, że wycofa się z udziału w radzie programowej ECS. - Ja stawiałem na Bogdana Lisa (sygnatariusz Porozumień Sierpniowych). Bogdan Lis powinien był zostać, ale robiono wszystko, aby tak nie wyszło. I związku z tym mi się to nie podoba i rezygnuję ze wszystkiego - mówił wówczas Wałęsa.

- Dałem czas na dyskusję tym, którzy wiedzieli, że ja się nie zgadzam, że uważam, że są w Polsce siły, środki i ludzie, którzy mogą to poprowadzić. Nie posłuchano mnie, zrobiono przeciwko mnie i moim sugestiom, wybrano tego człowieka, więc ja właściwie nie miałem wyboru - powiedział w piątek Wałęsa.

Czytaj też: Wałęsa wycofał się z ECS

Pisemną rezygnację z zasiadania w radzie ECS Wałęsa przesłał w czwartek na adres ECS i do prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. - Komuś na tym zależy, żeby w dalszym ciągu jakoś słabo budować, a są sytuacje, w których człowiek nie ma wyjścia - ocenił Wałęsa.

Jak podkreślił  jego decyzja o wycofaniu się z ECS jest ostateczna. - Musiałoby rzeczywiście coś zaistnieć, jakieś zmiany, dogadanie. Ja się nie wycofuję, bo ja chcę Polskę budować i ECS też, ale są warunki, w których mogę coś zrobić i warunki, w których nie mogę. Tu zaistniały warunki niedobre - zastrzegł.

Kontrakt na kierowanie ECS Kerski ma podpisać z prezydentem Gdańska na początku maja.

Basil Kerski urodził się w 1969 r. w Gdańsku. Jego ojciec jest Irakijczykiem (część dzieciństwa spędził też w Iraku), matka Polką. Wyjechał z rodzicami do Berlina w 1979 r. W 1986 r. na prośbę ojca, który był uciekinierem politycznym, zrezygnował z obywatelstwa polskiego na rzecz niemieckiego. Na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie Kerski ukończył politologię i slawistykę. Od 1999 r. jest redaktorem naczelnym Magazynu Polsko-Niemieckiego "Dialog", współpracującego ściśle z "Przeglądem Politycznym", pismem wydawanym od 1983 r. przez gdańskie środowisko związane z Donaldem Tuskiem.

Na 14 maja zaplanowano wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • de Moralizator, 2011-04-22 21:48:09

  Jako istny czarownik wywija takie numery,że hej albo haj !
 • Brzózka, 2011-04-22 21:32:11

  to niemożliwe!!!!! Albo inaczej: jak to możliwe?
 • SELEDYNEK, 2011-04-22 21:29:38

  ''Niespodzianki" to jego chleb powszedni! Lubi zaskakiwać i dodawać swoje trzy grosze.Jak on to robi? To już jego tajemnica...