PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-Mazurskie: 80 proc. gmin przysłało kuratorium projekty uchwał ws. sieci szkół

  • PAP/JS    3 marca 2017 - 17:13
Warmińsko-Mazurskie: 80 proc. gmin przysłało kuratorium projekty uchwał ws. sieci szkół
Jak podał wicekurator, z zapowiedzi samorządowców z Warmii i Mazur wynika, że nie będzie zwolnień nauczycieli i pracowników administracji oraz obsługi w związku z reformą oświaty. (fot.pixabay.com)

• 80 proc. gmin z woj. warmińsko-mazurskiego przysłało już do kuratorium oświaty projekty uchwał ws. nowej sieci szkół, która obowiązywać ma od 1 września br.
• Pierwszą gminą na Warmii i Mazurach, która jest już przygotowana do reformy oświaty, jest Mrągowo.
Na konferencji prasowej wicekurator oświaty Wojciech Cybulski powiedział, że do tej pory wpłynęły 93 uchwały od gmin, co stanowi 80 proc. wszystkich gmin w regionie. "Wydaliśmy 42 opinie pozytywne, 4 pozytywne warunkowe, żadnej negatywnej, a 47 uchwał jest rozpatrywanych i czeka na opinie kuratora" - podał Cybulski.

Dodał, że wszystkie 21 powiatów, które także są organami prowadzącymi placówki edukacyjne, wysłało do kuratorium projekty uchwał ws. nowej organizacji szkół. Kuratorium pozytywnie zaopiniowało 9 uchwał, 2 opinie zostały wydane warunkowo, a 10 czeka na opinię kuratora.

Cybulski wyjaśnił, że warunkową zgodę kurator wydaje z uwagi na występujące w projektach braki czy błędy formalne. Gminy muszą te uwagi w ostatecznych uchwałach uwzględnić. Jak podał, np. gmina Węgorzewo, opracowując nową sieć szkół, nie uwzględniła wiejskiej szkoły w Radziejach. "Nie wiemy, czy samorządowcy zapomnieli o tej szkole, czy to pomyłka, ale placówka ta musi się znaleźć w ostatecznej uchwale dotyczącej nowej organizacji szkół. W innej gminie, samorządowcy zapomnieli wpisać datę rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, także to muszą w uchwale końcowej uzupełnić" - powiedział.

Po zaopiniowaniu projektów uchwał ws. nowej sieci szkół, samorządy przyjmują ostateczne uchwały. Mają na to czas do 31 marca.

Pierwszą gminą w regionie, która jest już przygotowana od strony formalnej do reformy edukacji, jest Mrągowo, które przyjęło ostateczną uchwałę w sprawie nowej organizacji szkół.

Jak podał wicekurator, z zapowiedzi samorządowców z Warmii i Mazur wynika, że nie będzie zwolnień nauczycieli i pracowników administracji oraz obsługi w związku z reformą oświaty.

"Te założenia są poparte głosami samorządowców, którzy przygotowują projekty uchwał; od nich słyszymy, że zwolnień nie będzie. Dla wszystkich uczniów pierwszych klas szkół podstawowych także znajdą się miejsca w szkołach, nie ma zagrożenia, że sześciolatki, które zostały dłużej w przedszkolach, nie będą miały miejsca w szkołach" - dodał wicekurator.

Jak podkreślił wicekurator Cybulski, od 1 marca na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakładce "finansowanie edukacji" są podane i wyszczególnione kryteria podziału rezerwy celowej na 2017 r.

Są to pieniądze, po które mogą sięgać samorządy, by dostosować szkoły do nowego ustroju szkolnego. W sumie samorządy mają do dyspozycji 168 mln zł.

Warmińsko-Mazurskie kuratorium podało, że do 23 czerwca nauczyciele klas I, IV i VII szkół podstawowych oraz dyrektorzy szkół będą się szkolić z nowej podstawy programowej. Szkolenia rozpoczną się wkrótce konferencjami w Olsztynie, Elblągu i Ełku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.