PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie szkoły z rowerowym certyfikatem

  • PAP    20 września 2012 - 18:57
Warmińsko-mazurskie szkoły z rowerowym certyfikatem

Certyfikaty "Rowerowej szkoły" za promowanie aktywnego trybu życia i tego ekologicznego środka transportu otrzymało sześć placówek z Warmii i Mazur. W wyróżnionych szkołach są np. parkingi rowerowe, a uczniowie jeżdżą rowerami na terenowe lekcje biologii czy historii.
Organizatorzy konkursu, w którym udział wzięło 11 szkół, to Fundusz Ochrony Środowiska i centra edukacji ekologicznej.

Listę laureatów ogłoszono w czwartek w Olsztynie. Certyfikat otrzymały: Zespół Szkół Rodu Działyńskich w Bratianie koło Nowego Miasta Lubawskiego, Zespół Szkół nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Kętrzynie, Szkoła Podstawowa nr 7 w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 19 w Elblągu, Szkoła nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu oraz Miejskie Przedszkole i Żłobek "Ekoludki" w Ełku.

Konkurs na najlepsze inicjatywy rowerowe poprzedziły szkolenia dla nauczycieli. Jak poinformował PAP Mirosław Arczak ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej Młyn w szkoleniach dotyczących zasad konkursu wzięło udział 1300 nauczycieli z całego regionu. Potem nauczyciele mieli zainspirować uczniów do podjęcia różnych inicjatyw promujących aktywny tryb życia i jazdę rowerem.

"Chodziło nam o to, by zacząć propagować kulturę rowerową w szkołach, bo one są najlepszym miejscem, by zachęcać do zachowań ekologicznych i prozdrowotnych" - dodał Arczak.

Do rywalizacji przystąpiło 11 szkół. Uczniowie wraz z nauczycielami a także rodzicami musieli udokumentować swoje zaangażowanie na rzecz promowania idei aktywnego trybu życia poprzez jazdę rowerem. Wybrano sześć najlepszych placówek, w których uczniowie udowodnili, że rowerowa idea stała się popularna.

Uczniowie z wyróżnionych szkół np. jeżdżą rowerami na terenowe lekcje biologii czy historii. Jeśli nie mają własnych, korzystają z rowerów szkolnych. Systematycznie szkolą się z zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Tematyka rowerowa poruszana jest na różnych lekcjach, np. na języku polskim dzieci układają wiersze o rowerach, a na technice budują modele rowerów.

Szkoły posiadają parkingi rowerowe, niektóre nawet zadaszone.

Uczniowie podejmują także inicjatywy, z których mogą korzystać turyści. Opracowują bowiem trasy rowerowe, oznakowują je i umieszczają opisy w internecie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.