PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa będzie centrum popularyzacji nauki

  • PAP    29 grudnia 2010 - 11:42
Warszawa będzie centrum popularyzacji nauki

Blisko tysiąc uczonych i popularyzatorów nauki z całego świata weźmie udział w dorocznej Konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Muzeów (ECSITE), która odbędzie się między 26 a 28 maja w Warszawie.
Organizatorem konferencji będzie Centrum Nauki Kopernik. Choć ECSITE to stowarzyszenie europejskie, konferencja jest wydarzeniem o randze światowej. Do stolicy zjadą przedstawiciele centrów nauki, muzeów techniki, a także stowarzyszeń pozarządowych i uniwersytetów z Europy, Ameryki, Australii, Azji i Afryki.

"Jesteśmy najbardziej wysuniętym na wschód ośrodkiem, w którym ta konferencja kiedykolwiek się odbywała. Chcielibyśmy, by do tego klubu, który głównie składa się z zamożnych państw Europy Zachodniej, dołączyło jak najwięcej ośrodków z naszej części Europy" - powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

"Czujemy się w pewnym sensie adwokatami tej części Europy, a konferencja jest ciekawą propozycją budowania wspólnej europejskiej tożsamości naukowej" - zaznaczył.

Co roku konferencji towarzyszy inne hasło. CNK zaproponowało, by hasłem warszawskiego spotkania była "Wolność". "Wolność jest fantastycznym tematem, bo może oznaczać zarówno wyzwanie, szansę, jak i zagrożenie. Jest ważna również w kontekście nauki i badań naukowych, w relacjach nauka-społeczeństwo, nauka-biznes i nauka-politycy" - powiedział Firmhofer.

Uczestnicy konferencji wymienią się doświadczeniami w dziedzinie nauki komunikacji i edukacji naukowej i zastanowią się nad możliwościami wspólnego działania. Program jest ciągle w budowie, jednak - jak zaznaczył dyrektor CNK - w planach są trzy wykłady główne. "Codziennie rano będą prowadzone wykłady, które mają prowokować do dyskusji. Zależy nam, aby te wykłady były przedmiotem dalszych dyskusji także podczas nieoficjalnych spotkań w trakcie konferencji" - zapowiedział dyrektor CNK.

Jakie osobistości świata nauki pojawią się w Warszawie? "Zabiegamy o przyjazd Craiga Ventera, słynnego i kontrowersyjnego amerykańskiego naukowca, który uczestniczył w projekcie sekwencjonowania genomu ludzkiego, a teraz pracuje nad projektem syntetycznego życia" - wyjaśnił Robert Firmhofer.

Najpierw pracował nad tym zagadnieniem w ramach programu rządowego, potem opracował dużo szybszą i efektywniejszą metodę, która nie została przyjęta przez ciało rządowe ze względu na wątpliwości dotyczące rzetelności wyników.

"W związku z tym założył komercyjną firmę Celera Genomics, gdzie zastosował własną metodę sekwencjonowania genomu. Ze względu na komercyjny charakter projektu część wyników badań byłaby udostępniana na zasadach komercyjnych. Po miesiącach negocjacji doszło do porozumienia pomiędzy zespołem publicznym i komercyjnym, a prace nad sekwencjonowaniem genomu zostały zakończone znacznie szybciej niż planowano, bez zagrożenia komercjalizacji. Porozumienie zostało zawarte pod egidą prezydenta Billa Clintona. To bardzo ciekawa historia, która ma wiele wspólnego z wolnością i niesie wiele nieoczywistych wniosków" - powiedział dyrektor CNK.

Organizatorzy zaprosili również Alfreda Spectora, wiceprezesa Google ds. badań naukowych i projektów edukacyjnych. "Google a wolność" to jest fantastyczny temat. Z jednej strony Google jest korporacją, która daje swobodę poruszania się po sieci i zdobywania informacji. Z drugiej pojawiają się zarzuty o monopolizowanie rynku" - zauważył rozmówca.

Jak przypomniał, ciekawa też jest sytuacja Google w Chinach, gdzie firma najpierw porozumiała się z tamtejszym rządem w sprawie cenzurowania sieci, by potem się z tego wycofać. "Jest to pretekst do bardzo ciekawej rozmowy na temat wolności w technologiach informatycznych, czy wolności poszukiwania informacji naukowej" - wyjaśnił Firmhofer.

"Wykłady postaramy się zdublować, by mogła wziąć w nich udział nie tylko społeczność akademicka, ale też mieszkańcy Warszawy" - zapowiedział.

Europejskie Stowarzyszenie Centrów Nauki i Muzeów powstało 20 lat temu. Obecnie skupia profesjonalnych popularyzatorów nauki z 400 instytucji z 50 krajów świata. Poza krajami europejskimi jego członkami są m.in. USA, Kanada, Meksyk, Argentyna, Egipt.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.