PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa ostro walczy o tytuł ESK 2016

  • PAP    7 kwietnia 2011 - 14:57
Warszawa ostro walczy o tytuł ESK 2016

W czwartek na pierwszym oficjalnym posiedzeniu spotkali się członkowie Rady Programowej Warszawy – kandydatki do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.
W jej skład wchodzi jedenastu przedstawicieli różnych dziedzin kultury: teatru, architektury, sztuki i muzyki.

Powołana do pomagania w przygotowaniach Warszawy do konkursu Rada Programowa „to kolejne ciało, które może zajmować stanowisko i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu polityki kulturalnej tego miasta” – zauważyła jej członkini Bogna Świątkowska, założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Czytaj też:ESK 2016: Które miasto najbardziej medialne?

Zadaniem nowo powstałego gremium jest opiniowanie, rekomendowanie i ewentualne wyrażanie dezaprobaty wobec propozycji programu kulturalnego, który wejdzie w skład dokumentu aplikacyjnego. Każde z uczestniczących w konkursie miast – obok Warszawy są to: Gdańsk, Lublin, Katowice, Wrocław – musi złożyć finałową aplikację do 16 maja.

Spośród pięciu polskich miast, które zakwalifikowały się do finałowego etapu konkursu, jedynie w Warszawie powołano Radę Programową – zwróciła uwagę Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta m. st. Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Jak zauważyła, w ten sposób stolica chce podkreślić, że bardzo poważnie traktuje starania o tytuł. Zgodnie z regulaminem konkursu, do powołania takiego organu jest zobligowany jego zwycięzca.

Konkurs o tytuł ESK 2016 rozstrzygnie 21 czerwca Komisja Selekcyjna, złożona z sześciu przedstawicieli z Polski i siedmiu z Unii Europejskiej. Wcześniej odwiedzi ona uczestniczące w konkursie miasta i zapoznana się z ich aplikacjami.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Wieloletni kulturoznawca, 2011-04-07 22:53:44

    Może rozsądnie byłoby PONUMEROWAĆ kolejno starające się o tytuł miasta według ich mocnych i słabych stron, aby mieli przejrzystą sytuacje na przyszłość.
  • kurczak, 2011-04-07 15:36:10

    Teraz to już,nie bacząc na nic,trzeba walczyć o TEN tytuł !!! Tak obiecano i tak będzie !!!