PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa przygotowana na przyjęcie pięciolatków

  • PAP    4 marca 2011 - 14:32
Warszawa przygotowana na przyjęcie pięciolatków

Prawie 40 tys. miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przygotowano w Warszawie na nowy rok szkolny 2011/2012 dla trzy-, cztero- i pięciolatków, w tym ponad 17 tys. dla dzieci 5-letnich.
Od września tego roku pięciolatki muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Przygotowanie takie może być prowadzone zarówno w przedszkolach, jak i w specjalnych oddziałach przedszkolnych w szkołach.

Jak zaznaczyła w piątek na konferencji prasowej dyrektor stołecznego Biura Edukacji, Jolanta Lipszyc, dla wszystkich pięciolatków miejsca będą zapewnione. Podała, że w Warszawie jest około 16 700 dzieci 5-letnich.

Według niej, nie powinno być też problemów z miejscami dla dzieci młodszych. "Z naszych szacunków wynika, że przygotowane prawie 40 tys. to liczba miejsc, która powinna wystarczyć, choć podobnie jak w latach ubiegłych najtrudniej będzie o przyjęcie do przedszkoli na Białołęce i w Ursusie, gdzie dzieci mieszka więcej niż jest miejsc. Za to w Śródmieściu, Żoliborzu i na Ochocie zawsze zostają wolne miejsca" - mówiła dyrektor Biura Edukacji.

Przypomniała, że samorząd warszawski sukcesywnie od czterech lat zwiększa liczbę miejsc dla dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, w tym na Białołęce. W tym roku nowe miejsca pojawią się właśnie na Białołęce i Bemowie, gdzie trafia dużo dzieci z Białołęki, oraz w Ursusie, Wilanowie i na Pradze Południe. Do 2014 zaplanowano w Warszawie budowę 10 przedszkoli i rozbudowę lub przebudowę 12 placówek, w tym w dzielnicach, które najbardziej potrzebują nowych miejsc.

Lipszyc zwróciła też uwagę na to, że obok przedszkoli tradycyjnych w stolicy działają także oddziały przedszkolne w szkołach i punkty przedszkolne, bogata jest też oferta przedszkoli niepublicznych. Według niej, wiele przedszkoli niepublicznych w Warszawie prowadzonych jest przez fundacje, które same organizują środki na prowadzenie placówek, tak że rodzice nie ponoszą tam wyższych kosztów niż w przedszkolach samorządowych.

Poinformowała, że obecnie w Warszawie 97 proc. dzieci objętych jest edukacją przedszkolną i jest to najwyższy wskaźnik w całym kraju.

W Warszawie z myślą o sześciolatkach przygotowano także ponad 15 tys. miejsc w oddziałach przedszkolnych przy szkołach i w I klasach szkół podstawowych. Rok szkolny 2011/2012 jest ostatnim, gdy o tym, czy dziecko 6-letnie pójdzie do szkoły, decydują rodzice. Od następnego roku wszystkie sześciolatki będą miały obowiązek rozpoczęcia nauki.

W przyszłym tygodniu rozpoczyna się w Warszawie rekrutacja do przedszkoli i do klas pierwszych dla sześciolatków. Do 7 marca rodzice dzieci, które już chodzą do przedszkoli, mają czas do potwierdzenia woli kontynuowania edukacji przedszkolnej w kolejnym roku.

Od 9 do 27 marca trwać będzie nabór dla dzieci, które nie chodziły wcześniej do przedszkoli, i tych, które mają pójść do I klas. Podobnie jak w roku ubiegłym zapisy prowadzone będą z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Rodzice, którzy nie mają komputera lub nie potrafią wypełnić sami formularza, mogą się zgłosić do szkoły lub przedszkola, tam uzyskają pomoc.

Na czas trwania zapisów do przedszkoli i szkół podstawowych uruchomiono też specjalną infolinię dla rodziców pod numerem telefonu (22)443-13-44. Czynna jest ona w godzinach 8.30-15.30.

"Zachęcamy rodziców do wskazania w formularzu więcej niż jednego przedszkola. Gdy jest wskazanych kilka, jest większa szansa, że dziecko zostanie przyjęte do któregoś z tych, które odpowiadają rodzicom, gdy w tym najbardziej wymarzonym przedszkolu miejsca nie będzie" - powiedziała Lipszyc.

13 kwietnia zostanie opublikowana lista dzieci wstępnie zakwalifikowanych do konkretnych przedszkoli. Po potwierdzeniu przez rodziców woli zapisania dzieci do tych placówek, 20 kwietnia zostanie ogłoszona lista dzieci przyjętych. Później podana będzie lista wolnych miejsc, jakie pozostały.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.