PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Rośnie zainteresowanie technikami i szkolnictwem zawodowym

  • aw    28 marca 2017 - 12:46
Warszawa: Rośnie zainteresowanie technikami i szkolnictwem zawodowym
Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przed Dniami Otwartymi prezentował ofertę edukacyjną także na Targach Edukacyjnych (fot. zssgil.edu.pl)

W warszawskich technikach i liceach trwają tzw. „dni otwarte”, dzięki którym gimnazjaliści mogą poznać ich ofertę. Jest w czym wybierać.
Do 15 kwietnia kuratorzy oświaty mają czas na podanie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminu składania dokumentów na rok szkolny 2017/2018 do klas I publicznych szkół ponadgimnazjalnych i klas I branżowych szkół w swoich województwach.

Technika i szkoły branżowe (dawne zawodówki) nie czekają jednak z założonymi rękami i już zachęcają do nauki u siebie gimnazjalistów. Tylko w Warszawie młodzi ludzie mają do wyboru aż 49 zawodów w technikach, w tym 11 nowych.

Nowe zawody i szeroka oferta warszawskich szkół

W warszawskich technikach i liceach trwają tzw. „dni otwarte”, dzięki którym gimnazjaliści mogą poznać ich ofertę. Podobnie jak w ubiegłych latach, szkoły przygotowały ciekawy program, aby zachęcić gimnazjalistów, którzy już wkrótce staną przed wyborem dalszej drogi kształcenia.

W roku szkolnym 2017/2018 w stołecznych technikach młodzi ludzie będą mogli zdobyć doświadczenie w nowych zawodach m.in. takich jak: technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik realizacji nagrań i nagłośnień, technik budowy dróg, technik robót wykończeniowych w budownictwie, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik elektronik i mechatronik. W Warszawie można się kształcić w technikum w 49 zawodach, w tym w 11 zupełnie nowych, i w 23 (w tym 5 nowych) w branżowej szkole I stopnia.

Młodzi doceniają fach w ręku

Jak podaje stołeczny magistrat, od 2007 r. poprawia się jakość usług edukacyjnych świadczonych przez szkoły zawodowe i dostosowywanie programu kształcenia do potrzeb rynku pracy.

- Ratusz i szkoły zawarły liczne porozumienia ze związkami pracodawców, uczelniami, firmami. Dzięki tym działaniom, a także współpracy z pracodawcami prowadzonej bezpośrednio przez szkoły zawodowe (około 30 porozumień), praktyki odbywają się w nowoczesnych firmach Warszawskie szkoły powiększyły również swoją ofertę o nowe zawody– podaje UM m.st. Warszawy

Efekt - odsetek absolwentów gimnazjów, którzy wybierają szkołę zawodową wzrósł do 1/3 (w 2006 była to 1/4 uczniów).

- Energia odnawialna to przyszłość, będzie się rozwijać i trzeba kształcić ludzi w tym kierunku. Kierunek odnawialnych źródeł energii dla młodych osób jest jak najbardziej warty polecenia. Szacuje się, że do 2022 roku w Polsce będzie potrzeba co najmniej 40 tysięcy osób posiadających wiedzę w tym kierunku. Dziś takich osób w Polsce jest około 5 tysięcy- mówi Adrian Małachowski, absolwent technikum geodezyjnego, specjalista w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z art. 204 ust. 1 pkt 2 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. 2017 poz. 60) terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminy składania dokumentów na rok szkolny 2017/2018 do klas I publicznych szkół ponadgimnazjalnych i klas I branżowych szkół I stopnia, określi właściwy kurator oświaty do dnia 15 kwietnia 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.