PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, żłobek: W stolicy przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków

  • jk    18 września 2017 - 11:23
Warszawa, żłobek: W stolicy przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków
Żłobek przy ul. Rydygiera ma cztery grupy dla 100 dzieci w wieku od 1 do 3 lat. (Fot. Fotolia)

Od 18 września z warszawskiego żłobka przy ul. Rydygiera korzysta 100 maluchów. To 33. żłobek, który powstał w stolicy w ciągu ostatnich 11 lat.
– To już 33. żłobek, który powstał w ciągu ostatnich jedenastu lat. Oprócz budowania żłobków i przedszkoli wprowadzamy inne ułatwienia dla warszawskich rodzin, takie jak warszawski bon żłobkowy, zniesienie opłat za opiekę w stołecznych przedszkolach i bezpłatną komunikację miejską dla uczniów podstawówek i gimnazjów – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Żłobek przy ul. Rydygiera ma cztery grupy dla 100 dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Żłobek powstał w jednym kompleksie z sześciooddziałowym przedszkolem. Budowę parterowego zespołu przedszkolno-żłobkowego o powierzchni całkowitej około 2 tys. metrów kwadratowych rozpoczęto w sierpniu 2016 r. i już po roku uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku. Na dachu budynku umieszczono panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 36 kW.

W części żłobkowej budynku o powierzchni około 900 metrów kwadratowych znajdują się: szatnia, wózkarnia, pomieszczenia sanitarne, pomieszczenia administracyjne. Dla każdej grupy wyodrębniono salę zabaw, sypialnię, łazienkę, rozdzielnię posiłków i zmywalnię. Placówka ma nowocześnie urządzony plac zabaw.

Koszt inwestycji z wyposażeniem wyniósł 3 mln zł. Środki finansowe zostały pozyskane z budżetu inwestycyjnego m.st. Warszawy.

W placówce jest realizowany dwuletni projekt ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania unijnego wynosi ok. 3 mln zł. Środki zostały przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z wyposażeniem i funkcjonowaniem żłobka. Celem projektu jest pomoc rodzicom w powrocie na rynek pracy.

Coraz więcej miejsc w żłobkach

W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych.

Od jesieni Warszawa zapewni 7139 miejsc dla najmłodszych: miasto będzie dysponowało 6688 miejscami w żłobkach miejskich, do tego dochodzą miejsca wykupione w żłobkach niepublicznych i u opiekunów dziennych. Organizacja opieki jest zlecana w formie żłobka w 13 niepublicznych placówkach na 316 miejsc. Dodatkowo, miasto zatrudnia 27 dziennych opiekunów, którzy sprawują opiekę nad 135 dziećmi. Jeszcze w tym roku powinna zakończyć się budowa żłobka na Pradze-Południe dla 150 dzieci.

Warszawski bon żłobkowy

Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia podatków w tym mieście. Wnioski można będzie składać od 1 października elektronicznie lub w wydziałach obsługi mieszkańców.

Aby otrzymać bon, trzeba zrezygnować z miejsca w żłobku lub z oczekiwania na to miejsce. Warszawski bon żłobkowy wynosi 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie mogą otrzymać rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w Warszawie, nie są na urlopie wychowawczym, spełniają kryterium dochodowe 1922 zł netto na jednego członka rodziny.

Z szacunków wynika, że w tym roku z tego świadczenia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin. To oznacza wydatek 21 mln zł rocznie z budżetu miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.