PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawska propozycja przedszkolnych opłat

  • UM Warszawa/AT    13 września 2011 - 16:24
Warszawska propozycja przedszkolnych opłat

Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz przedstawiła nową propozycję stawek za pobyt dzieci w warszawskich przedszkolach.
- Rada Warszawy podjęła uchwałę zmieniającą system opłat za przedszkola już w czerwcu, podczas gdy inne samorządy zrobiły to w wakacje. Dlatego mieliśmy bardzo mało danych z innych miast. Teraz  mogliśmy dostosować nasze stawki do średniej m.in.: z Poznania, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi. – powiedziała Prezydent Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) – Nowym udogodnieniem dla rodziców jest bezpłatna opieka nad dzieckiem w przedszkolu przed godz. 8 rano oraz ulga w przypadku rodzeństwa chodzącego do przedszkola.

Czytaj też: Przedszkolaki ratują gminne budżety

Propozycja Prezydent m. st. Warszawy, która zostanie przedstawiona na sesji Rady m.st. Warszawy 22 września br.:

Bezpłatne nauczanie obejmie więcej niż 5 godzin dziennie: od godziny otwarcia przedszkola do godz. 13 (od godz. 7, od 6:30, a nawet od 6).
Zostaną również zmienione stawki godzinowe. W projekcie uchwały zmieniającej opłata za każdą godzinę (po 13.00) została ujednolicona i wyniesie 2,60 zł.
Kolejna propozycja to ulga w opłacie za pobyt rodzeństwa – jeżeli do przedszkoli uczęszcza więcej niż jedno dziecko, to za pierwsze i każde kolejne dziecko opłata wyniesie 75% stawki godzinowej. Rodzice będą mogli dokonać wyboru – powyższa ulga czy zwolnienie z opłat ze względu na kryterium dochodowe (taka ulga już istniała i została zachowana – szczegóły poniżej).

Czytaj też: Fikcja bezpłatnych przedszkoli w rzeszowskim
 
Tak jak dotychczas, dzieci z rodzin o niskich dochodach będą zwolnione w całości lub częściowo z opłat za przedszkole. Całkowite zwolnienie z opłat za pobyt dziecka w przedszkolu dotyczy rodzin, w których wysokość średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wynosi nie więcej niż 75% minimalnego wynagrodzenia. Częściowe zwolnienie (50%) - gdy dochód na osobę w gospodarstwie domowym jest nie większy niż 100% minimalnego wynagrodzenia.

Opłaty za wrzesień zostaną naliczone według nowej stawki godzinowej, a płatność w przedszkolach będzie wnoszona w połowie października.

Za dni, w których dziecko nie uczęszcza do przedszkola opłaty nie będą pobierane.

Miesięczna opłata ustalana będzie na podstawie pisemnej deklaracji rodziców określającej godziny pobytu dziecka w przedszkolu w każdym dniu tygodnia i rzeczywistego pobytu ponad czas określony w deklaracji. W każdej chwili rodzic może zmienić w deklaracji godziny pobytu malucha w przedszkolu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • stolicznik, 2011-09-14 09:30:31

    pochwalam tę decyzję jaką podjęła Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz.Jednak przydałoby się więcej trafnych decyzji Pani Prezydent w innych sprawach niecierpiących zwłoki.