PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie przedszkola będą bezpłatne

  • KDS    25 maja 2017 - 13:32
Warszawskie przedszkola będą bezpłatne
Od września rodzice warszawskich przedszkolaków zapłacą jedynie za posiłki dzieci (fot. um.warszawa.pl)

Warszawscy radni w czwartek (25 maja) podjęli uchwałę wprowadzającą bezpłatną opiekę w miejskich przedszkolach. Oznacza to, że już od września rodzice 46 tys. przedszkolaków nie będą płacili za koszt opieki, a jedynie za posiłki.
Warszawa jest pierwszym dużym miastem w Polsce, które całkowicie zlikwidowało opłaty za zajęcia przedszkolne. To kolejne działanie na rzecz warszawskich rodzin. Po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla uczniów i po warszawskim bonie żłobkowym, tym razem wsparcie dotyczy rodzin, których dzieci chodzą do naszych przedszkoli – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Z rozwiązania, które przegłosowali radni podczas czwartkowej sesji, będą mogli skorzystać od 1 września 2017 r. rodzice 46 tys. dzieci chodzących do warszawskich przedszkoli. Zapłacą jedynie za posiłki. 

Z wyliczeń magistratu wynika, że dzięki całkowitej likwidacji opłat rodzice w domowym budżecie mogą zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie. W opinii ratusza, dzięki temu rozwiązaniu zmniejszą się również bariery ekonomiczne w dostępie do edukacji przedszkolnej dla rodzin o niskich dochodach.

Urzędnicy wyliczają, że od 2007 roku miasto zbudowało 27 przedszkoli, a około 200 placówek zostało zmodernizowanych lub wyremontowanych. Na ten cel wydano ponad 650 mln zł. Co roku na utrzymanie przedszkoli publicznych i niepublicznych Warszawa przeznacza około 700 mln zł.

W tym roku przybędzie dodatkowe 5 tys. miejsc dla najmłodszych mieszkańców. Zakończy się budowa 9 przedszkoli, m.in. 4 na Białołęce. Łącznie obecnie w Warszawie trwa 140 inwestycji i remontów.

Przy okazji kolejnej zmiany dotyczącej najmłodszych mieszkańców stolicy, UM przypomniał że od od września 2017 uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą podróżowali komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart Ucznia. Z tego rozwiązania będzie mogło skorzystać nawet 150 tys uczniów. 

- Bezpłatne przejazdy przysługują uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w szkołach poza stolicą. Uprawnienie obowiązuje na obszarze 1. i 2. strefy - precyzują. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.