PARTNER PORTALU
  • BGK

Warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży

  • PAP/JL    12 października 2015 - 07:16
Warsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży

Antydyskryminacyjny program edukacyjny ma pomóc uczniom poznać mniejszości i zrozumieć, czym są stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja. Fot. Facebook

Uczniowie szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i okolic mogą wziąć udział w warsztatach antydyskryminacyjnych.
Zajęcia mają im pomóc poznać mniejszości i zrozumieć, czym są stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja.

Antydyskryminacyjny program edukacyjny „Różnorodność – podaj dalej!” organizuje białostockie Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 i jest kontynuacją warsztatów, które odbywają się od 2012 roku. W sumie do tej pory w spotkaniach wzięło udział ok. 4,5 tys. uczniów.

Program dofinansowano z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku. W tym roku program otrzymał też wyróżnienie Kapituły Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP za „nowatorską formę działań na rzecz dobra wspólnego”.

Warsztaty będą odbywać się do końca roku. Młodzież ma do wyboru dwa warsztaty. Pierwszy, to znany z lat poprzednich warsztat dotyczący doświadczania mechanizmów dyskryminacji.

Zadaniem uczestników jest wczucie się w rolę osoby z mniejszości narodowej, etnicznej, religijnej, seksualnej lub osoby niepełnosprawnej. Postawieni zostają w sytuacji, w której, jako osoby dyskryminowane, muszą zmierzyć się z jakimś problemem. Ćwiczenie ma pomóc młodzieży zrozumieć powstawanie i działanie mechanizmów wykluczania i dyskryminacji.

Drugi warsztat to reagowanie na dyskryminację. Uczestnicy podczas różnych ćwiczeń poznają różne perspektywy przejawów dyskryminacji i możliwości wsparcia osób dyskryminowanych.

W ramach tegorocznego programu „Różnorodność – podaj dalej!” został wydany „Narzędziownik”, czyli książka z pomysłami działań antydyskryminacyjnych, jakie odbywają się w Polsce.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • obywatel gminy, 2015-10-12 14:12:54

    Uważam za bardzo pożyteczne takie warsztaty, które uczą mniejszości szacunku do prawa i tradycji większości.