PARTNER PORTALU
  • BGK

Warsztaty o dyskryminacji w Białymstoku

  • PAP    25 września 2012 - 08:39
Warsztaty o dyskryminacji w Białymstoku

Ok. 1,1 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych z Białegostoku ma szansę wziąć udział w warsztatach antydyskryminacyjnych „Różnorodność – podaj dalej!”.
Mają one pomóc młodym ludziom poznać mniejszości i zrozumieć, czym są stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja. Organizatorem jest białostockie Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12. Zapisy na warsztaty potrwają od 26 września, a zajęcia rozpoczną się w październiku. W sumie ma się odbyć 50 spotkań.

Antydyskryminacyjny Program Edukacyjny „Różnorodność – podaj dalej!” jest kontynuacją pilotażowego projektu „Warsztaty antydyskryminacyjne dla grup szkolnych” zorganizowanego przez Stowarzyszenie 9/12 i Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku w 2010 roku.

Jak powiedział prezes Stowarzyszenia 9/12 i koordynator projektu „Różnorodność – podaj dalej” Grzegorz Stefaniak, warsztaty są odpowiedzią na brak edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach. Mają pomóc kształtować postawy otwartości.

„Często nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele naszych codziennych zachowań, ma cechy zachowań dyskryminujących. Warsztaty mają pomóc przemyśleć i zrozumieć, skąd się biorą takie zachowania” – dodał. Dlatego do projektu zaproszona została młodzież z gimnazjów i szkół średnich. Według Stefaniaka, to właśnie w tym wieku kształtuje się światopogląd i system wartości.

Każde spotkanie potrwa cztery godziny lekcyjne, będzie się składało z dwóch części. Najpierw zadaniem uczestników będzie wczucie się w rolę osoby z mniejszości narodowej, etnicznej, religijnej, seksualnej lub osoby niepełnosprawnej. Postawieni zostaną w sytuacji, w której, jako osoby dyskryminowane, będą musieli zmierzyć się z jakimś problemem.

<!-- pagebreak //-->

Dzięki temu – jak zauważył Stefaniak – młodzi ludzie będą mogli doświadczyć, co czują osoby reprezentujące mniejszości i co czują osoby z tzw. grupy dominującej. Będzie to też okazja do poznania takich pojęć, jak stereotyp, mniejszość czy dyskryminacja.

Stefaniak powiedział, że celem warsztatów jest też zapoznanie młodzieży z powstawaniem i działaniem mechanizmów wykluczenia i dyskryminacji. Ma w tym pomóc projekcja filmu oraz dyskusja.

Będzie to jeden z dwóch filmów. „Niebieskoocy” – to zapis warsztatów Jane Elliott, amerykańskiej edukatorki zajmującej się tematyką rasistowską. Drugi film „Symbole”, powstał podczas warsztatów przeprowadzonych w Galerii Arsenał w Białymstoku, w ramach których młodzież musiała identyfikować i interpretować szkodliwe stereotypy i przejawy dyskryminacji.

Stefaniak powiedział, że warsztaty to także okazja dla nauczycieli, którzy mogą się dowiedzieć, co to jest edukacja antydyskryminacyjna. Będą mogli też zobaczyć, jak można wzbogacić np. godzinę wychowawczą w ćwiczenia antydyskryminacyjne.

Warsztaty potrwają do grudnia. Zostały współfinansowane ze środków ambasady USA w Polsce oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

W przyszłym roku Stowarzyszenie 9/12 chce kontynuować ten projekt. W planach, przy współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku, ma też uruchomienie zajęć z edukacji antydyskryminacyjnej, skierowanych do studentów tej uczelni. Seria spotkań z edukatorami i specjalistami ma przygotowywać ich do prowadzenia w przyszłości zajęć antydyskryminacyjnych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.