PARTNER PORTALU
  • BGK

Warsztaty z historii mówionej dla nauczycieli

  • PAP    2 lutego 2012 - 08:36
Warsztaty z historii mówionej dla nauczycieli

Muzeum Wojska w Białymstoku chce uczyć nauczycieli prowadzenia wywiadów ze świadkami historii.
W ramach projektu edukacyjnego „Doświadczyć historii” mają zostać zarejestrowane rozmowy z osobami, które przeżyły II wojnę światową lub wywózkę na Syberię.

Jak powiedziała Anna Danilewicz, kierowniczka działu edukacji w Muzeum Wojska w Białymstoku (zabierz głos/oceń prezydenta), głównym celem projektu jest rejestracja wspomnień takich osób. Ma on też pokazać nauczycielom inne formy nauczania, które mogą wykorzystywać w swojej pracy. Natomiast młodych ludzi, którzy też wezmą udział w projekcie, ma zachęcić do poznawania i zgłębiania historii własnego kraju.

Obecnie trwa nabór nauczycieli do projektu. Zakończy się 24 lutego. Powinni zgłaszać się przede wszystkim nauczyciele z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Danilewicz powiedziała, że o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt podzielony jest na dwie części. Najpierw, podczas warsztatów z zakresu tzw. historii mówionej, nauczyciele poznają różne techniki prowadzenia i rejestrowania wywiadów ze „świadkami historii”. Dowiedzą się, jak przygotować reportaż radiowy, telewizyjny i prasowy.

Następnie swoją wiedzę wykorzystają w pracy z uczniami. Danilewicz powiedziała, że w projekcie niekoniecznie musi brać udział cała klasa, mogą to być jedynie osoby zainteresowane historią. Wspólnym zadaniem nauczycieli i młodzieży będzie znalezienie i przeprowadzenie wywiadu z osobą, która przeżyła II wojnę światową i zsyłkę na Syberię. Efekt ich pracy zostanie zaprezentowany w czerwcu na wystawie w Muzeum Wojska w Białymstoku.

Danilewicz liczy na to, iż uczestnikom projektu uda się znaleźć osoby, które chętnie opowiedzą o swoich historiach rodzinnych, a tym samym o historii Polski z tego okresu. Wyraziła nadzieję, że w ten sposób uda się też dotrzeć do rodzin Sybiraków: dzieci, wnuków czy kuzynów, którzy pamiętają tamte czasy. Dodała, że być może dzięki wywiadom i kontaktowi z ludźmi uda się znaleźć sybirackie pamiątki, które mogłyby się znaleźć w powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.