Waśko: Cel reformy edukacji to podniesienie poziomu nauczania

Reforma oświaty rozpocznie się od nowego roku szkolnego. Celem reformy edukacji jest podniesienie poziomu nauczania - mówi w rozmowie z PAP doradca Prezydenta RP do spraw wdrażania reformy oświaty prof. Andrzej Waśko.
Waśko: Cel reformy edukacji to podniesienie poziomu nauczania
Andrzej Waśko w 2014 roku został członkiem rady programowej PiS. W 2015 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. (fot.:youtube.com)

Reforma zakłada, że w miejsce obecnych gimnazjów pojawią się ośmioletnie szkoły podstawowe oraz wydłuży się czas edukacji w szkołach średnich - będą czteroletnie licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Odnosząc się do głównych założeń reformy edukacji i komentując kroki podjęte w celu jej przygotowania, prof. Andrzej Waśko powiedział, że "proces ustalania nowej sieci szkół, który zakończył się w pierwszym półroczu tego roku, przebiegał sprawnie i bez większych oporów".

- Ta reforma uzyskała milczące poparcie większości społeczeństwa. Zasadniczym celem reformy jest podniesienie poziomu nauczania ogólnego. Kluczowe w tym zakresie jest wydłużenie szkoły ponadpodstawowej do 4 lat. Pozwala to lepiej przygotować kandydatów na studia wyższe i lepiej kształcić polską inteligencję i utrzymać inteligentny model kultury. Za tą reformą stoją przede wszystkim kwestie długofalowego interesu narodowego - mówi prof. Waśko.

Doradca prezydenta wskazuje także, na szereg błędów wprowadzonych do systemu oświaty i potrzebie ich naprawy.

- Do tych błędów należą m.in. problemy związane z utworzeniem trzyletniego gimnazjum. Miało ono mieć charakter wychowawczy, jednak to oddzielenie procesu edukacyjnego na 3 lata i wyrywanie młodzieży w najważniejszym okresie ich rozwoju ze środowiska szkolnego w praktyce zaowocowały dużymi problemami wychowawczymi. Na ten temat było wiele publikacji i powszechna opinia nauczycieli i samorządowców nie była przychylna - zauważa prof. Waśko.

Czytaj też: MEN odpowiada RPO. Zwolnień nie będzie, będą nowe miejsca pracy

Prof. A. Waśko wskazuje trzy główne elementy reformy szkolnictwa, którymi są: lepsza edukacja historyczna, kształcenie humanistyczne oraz odbudowa kształcenia zawodowego. Ważna jest też - zdaniem doradcy prezydenta - kwestia uzupełnienia modelu kształcenia humanistycznego, literackiego i przywrócenie pełnego kanonu literatury narodowej w szkole podstawowej i średniej.

- Ta reforma dotyczy przede wszystkim edukacji historycznej w polskiej szkole w takim zakresie, takiej formie i treści, która jest zgodna z polską tradycją edukacyjną i duchem polskiej kultury, a poza tym jest konieczna do tego, żeby wychować dobrych obywateli, świadomych patriotów, którzy znają swoją tożsamość i poczucie wartości. W ostatnich latach widoczna była propaganda wstydu i obniżenie poczucia wartości młodych Polaków, dlatego ta zmiana ma temu zapobiegać i pomagać w zintegrowaniu się z państwem. Dzisiaj obserwujemy bardzo pozytywne zmiany w społeczeństwie na wielu polach życia społecznego. Jest zwrot w postawach patriotycznych i tutaj zmiany programowe w zakresie historii wpisują się w społeczne oczekiwania - kontynuuje prof. Waśko.

Istotnym elementem reformy edukacji jest odbudowa kształcenia zawodowego.

- Mieliśmy sytuację, że reformy niekonsekwentne i rozłożone na wiele lat spowodowały kryzys starego systemu szkół zawodowych i techników. Zmieniła się struktura polskiej gospodarki w latach transformacji i - zdaniem rządu - trzeba pilnie otworzyć ścieżkę kształcenia zawodowego, które zyskało prestiż i jest poszukiwane na rynku edukacyjnym. Należy dostosować te ścieżki kształcenia zawodowego do potrzeb współczesnej gospodarki, do potrzeb planów jej rozwoju - zaznacza ekspert i dodaje, że proces reform edukacyjnych z punktu widzenia organizacyjno-prawnego został zakończony. Teraz zdaniem prof. Waśki, kluczowa jest decyzja prezydenta Andrzeja Dudy.

- Moja funkcja doradcy prezydenta została zakończona. Teraz dalsze kroki leżą po stronie Kancelarii Prezydenta - kończy prof. A. Waśko.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Totalitarny PiS chce podnieść poziom edukacji powracając do metod średniowiecznych nauczania ,,,, mając filozofię działania wczesnego okresu Gomułki

Bareja wciąż zywy, 2017-08-28 13:07:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE