PARTNER PORTALU
  • BGK

Wędrowali szlakiem Jana Pawła II

  • PAP    13 czerwca 2011 - 16:55
Wędrowali szlakiem Jana Pawła II

Mieszkańcy Łodzi wędrowali w poniedziałek łódzkim szlakiem Jana Pawła II.
Wędrówka upamiętniająca pobyt Ojca Świętego w Łodzi odbyła się już po raz dziewiąty. W tym roku była ona elementem dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II.

W miejscach, które odwiedził papież, złożono kwiaty i wspominano jego słowa. Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 roku. Odprawił na lotnisku Lublinek mszę świętą, podczas której półtora tysiąca dzieci przystąpiło do pierwszej komunii świętej, spotkał się też w bazylice archikatedralnej z przedstawicielami nauki i kultury. Odwiedził ponadto zakłady włókiennicze Uniontex, gdzie spotkał się z pracownikami.

Czytaj też: Szlak papieski w OIsztynie

Na pamiątkę tej wizyty od 2003 roku organizowana jest w Łodzi wędrówka "Łódzkim szlakiem papieża", która od tego roku przebiega pod nazwą "Łódzkim szlakiem błogosławionego Jana Pawła II".

- W tym roku po raz pierwszy pielgrzymujemy szlakiem błogosławionego Jana Pawła II. Wyruszamy, by powrócić do tamtych wyjątkowych chwil, wspólnej modlitwy i towarzyszących im wzruszeń, a przede wszystkim do papieskiego przesłania - zaznaczyła, zapraszając do wspólnej wędrówki, prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska (zobacz notowania prezydent).

Uroczystość rozpoczęła się przy tablicy umieszczonej w fasadzie ściany magistratu, upamiętniającą nadanie Ojcu Świętemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Kolejnym etapem było łódzkie lotnisko, gdzie w 1987 roku, papież Polak odprawił dla ponad 1,2 mln pielgrzymów mszę świętą. Jej najważniejszym momentem była pierwsza komunia święta ponad 1550 dzieci. Jan Paweł II osobiście udzielił tego sakramentu 100 dzieciom. Słowa papieża skierowane wówczas do łodzian przypomniał ks. biskup Ireneusz Pękalski.

Kolejnym miejscem były byłe zakłady Alba. To tu Jan Paweł II nieoczekiwanie zatrzymał się i pozdrowił pracowników fabryki. Jak powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, Tomasz Kacprzak, ten przystanek to stała nauka i przypomnienie, że sens życia, relacji międzyludzkich, pełnionych funkcji i zaszczytów musi być oparty na szacunku dla innych ludzi, na umiejętności rozmowy w każdych okolicznościach.

Uczestnicy poniedziałkowej wędrówki zatrzymali się również przed pamiątkową tablicą przy dawnych zakładach włókienniczych Uniontex. Podczas swojej wizyty w Łodzi Jan Paweł II spotkał się wtedy z łódzkimi włókniarkami. Było to pierwsze w trakcie jego pontyfikatu spotkanie z pracownikami na terenie ich zakładu pracy.

Tegoroczna wędrówka zakończyła się przy pomniku papieża Polaka na placu archikatedralnym. Jak powiedział ks. abp Władysław Ziółek, zarówno pomnik, jak i miejsca wcześniej odwiedzane mają łodzianom przypominać Jana Pawła II oraz wartości, którym służył. - Niezbędnym dopełnieniem tego odświeżania pamięci muszą być nasze przemyślenia, które pozwolą te wspomnienia uwspółcześniać - zaznaczył hierarcha.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.