PARTNER PORTALU
  • BGK

Wicemarszałek walczy o muzeum

  • GK/dolnyslask.pl    4 maja 2011 - 11:34
Wicemarszałek walczy o muzeum

Mozaika dolnośląskich samorządów oraz wysokiej klasy dzieła sztuki w towarzystwie nowoczesnych multimediów. Tak będzie wyglądało Muzeum Dolnego Śląska we Wrocławiu.
Z inicjatywą utworzenia placówki wystąpił wicemarszałek województwa Radosław Mołoń. Jego pomysł zakłada, że nowoczesna ekspozycja pokazująca dzieje i kulturę Śląska, mogłaby zostać urządzona w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, na niewykorzystywanej dotąd kondygnacji strychowej.

Koncepcja muzeum zakłada, że w przestrzeni wystawowej będą wyodrębnione poszczególne terytoria historycznego Dolnego Śląska, które są już ukazane na sklepieniu Schodów Cesarskich. Oznacza to, że swoje ekspozycje będą mieć dawne księstwa: brzeskie, głogowskie, legnickie, nysko-grodkowskie, oleśnickie, świdnicko-jaworskie, wołowskie, wrocławskie, ziębickie i żagańskie oraz byłe wolne państwa stanowe: Milicz, Syców i Żmigród.

Dodać do tego należy dwa terytoria przyłączone do Dolnego Śląska przez Prusy w 1763 i 1815 roku: dawne hrabstwo kłodzkie (dzisiejszy powiat kłodzko) i polską część Górnych Łużyc (dzisiejsze powiaty Lubań i Zgorzelec).

Pomysł nawiązuje do idei twórców pierwszego Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy postanowili upamiętnić miejsce, na którym uczelnia powstała.

Dlatego już w holu gmachu głównego wchodzących wita na sklepieniu wielki herb monarchii habsburskiej. Z kolei nad wspomnianymi Schodami Cesarskimi są alegoryczne malowidła, przedstawiające poszczególne terytoria Dolnego i Górnego Śląska.

Każda z ekspozycji będzie ukazywać historię danego terytorium od średniowiecza po czasy współczesne: jego herb i barwy, władców, ustrój polityczny, główne miasta, ośrodki kultu religijnego, wybitne postacie.

Odpowiednio będzie wyeksponowany profil gospodarczy danego mikroregionu oraz charakterystyczne budowle. Pokazywane będą także starannie wyselekcjonowane dokumenty (w oryginale lub w kopiach) pieczęcie i monety, a także dzieła sztuki, związane z danym terytorium.

Nad każdym segmentem tak urządzonego Muzeum Dolnego Śląska powinny sprawować patronat samorządy miast i gmin, znajdujących się na danym terytorium.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.