Więcej 3-latków i 4-latków w przedszkolach

Wprowadzenie obowiązku przedszkolnego dla pięciolatków nie spowodowało zmniejszenia liczby miejsc dla dzieci młodszych. Od 2007 r. odsetek trzylatków w przedszkolach zwiększył się z 36 proc. do 53 proc. a czterolatków z 48 proc. do 68 proc. - informuje MEN.
Więcej 3-latków i 4-latków w przedszkolach

We wtorek resort edukacji zamieścił na swojej stronie internetowej odpowiedź na opublikowany w poniedziałek raport Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców dotyczący edukacji przedszkolnej.

W raporcie tym można przeczytać, że system obowiązkowego przygotowania przedszkolnego zbudowano w wielu gminach w oparciu o szkoły nie zawsze odpowiednio do tego obowiązku przygotowane, nie dysponujące właściwymi warunkami materialnymi i kadrowymi do zajmowania się tak małymi dziećmi.

Czytaj też: Przedszkola bez rządowej subwencji

Według Stowarzyszenia, dzieje się tak gdyż przedszkoli publicznych jest za mało, dlatego samorządy chcąc zapewnić w nich miejsca trzy- i czterolatkom odsyłają starsze dzieci do szkół. W raporcie napisano także, że do oddziałów przedszkolnych w szkołach częściej trafiają pięciolatki z rodzin uboższych, których rodziców nie stać na opłacanie dodatkowych godzin (powyżej pięciu bezpłatnych) pobytu dzieci w przedszkolach.

W swojej odpowiedzi MEN przypomina, że obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci pięcio- i sześcioletnich może być realizowany w przedszkolu, oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Czytaj też: Rząd nie chce trzylatków w przedszkolach?

"Od wielu lat, w ponad 9 tys. szkół podstawowych (65 proc.) funkcjonują oddziały przedszkolne, do których na przykład w 2005 r., uczęszczało 43 proc. dzieci sześcioletnich realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Za kontrolę realizacji tego obowiązku, zawsze odpowiadał i nadal odpowiada dyrektor rejonowej szkoły podstawowej" - napisano.

Resort edukacji podaje, że w roku szkolnym 2007/2008, czyli w roku poprzedzającym przygotowanie projektu ustawy wprowadzającej obowiązek edukacji przedszkolnej dla pięciolatków, odsetek dzieci w tym wieku korzystających z wychowania przedszkolnego wynosił niecałe 58 proc. Obecnie wszystkie dzieci pięcioletnie objęte są obowiązkiem przedszkolnym. Zdecydowana większość dzieci (66 proc.) realizuje ten obowiązek w przedszkolu; w 2007 r. odsetek ten wynosił 59 proc.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jeżeli przyjmiemy, że każda z około 1000 ankiet dotyczy dziecka, które chodzi do klasy z 25 innymi (a to nie są nierealne założenia), to tylko w przypadku tych ankiet mam 25x1000 = 25 tysięcy dzieci, których dotykają poważne zaniedbania. Jak na "pojedyncze przypadki", to całkiem sporo.... rozwiń

Wojciech Sztukowski, 2012-10-30 22:33:45 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE