PARTNER PORTALU
 • BGK

Więcej angielskiego w szkołach zawodowych

 • PAP    5 września 2011 - 16:52
Więcej angielskiego w szkołach zawodowych

Zajęcia z angielskiego i warsztaty przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą znalazły się w programie „Dobry fach to szansa pracy” przygotowanego dla uczniów zawodówek w Częstochowie.
Projekt „Dobry fach to szansa pracy” został przygotowany przez Agencję Rozwoju Regionalnego wraz z Gminą Częstochowa. „Celem projektu jest zwiększenie potencjału i kompetencji uczniów szkół zawodowych, ponieważ szkolnictwo zawodowe nie cieszy się popularnością” – powiedział prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego, Marcin Kozak.

Agencja przeprowadziła w szkołach diagnozę potrzeb i na tej podstawie przygotowała zestaw zajęć dodatkowych, które zostaną zorganizowane w siedmiu szkołach o różnych profilach kształcenia.

„Po tej diagnozie wniosek był taki, że jest duży popyt na rynku, jeśli chodzi o osoby z kwalifikacjami zawodowymi, ale absolwenci nie posiadają odpowiednich umiejętności praktycznych” – wyjaśnił Kozak.

W ramach przedsięwzięcia, którym będzie objętych 920 uczniów, zostaną m.in. zorganizowane dodatkowe zajęcia wyrównujące dysproporcje edukacyjne, przygotowujące do egzaminów zawodowych, rozwijające kluczowe kompetencje z zakresu przedsiębiorczości oraz technologii informacyjnych. Uczniowie będą mogli także wziąć udział w lekcjach technicznego języka angielskiego.

W ramach zajęć wyrównawczych uczniowie będą uczęszczać na dodatkowe lekcje z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Będą także warsztaty z „rozwijania kompetencji społecznych i obywatelskich” oraz z tzw. profilu zachowań, aby – szukając pracy – uczniowie wiedzieli jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dla chętnych zaplanowano również kursy masażu, pływania, samoobrony, ratownictwa wodnego, ratownictwa górskiego, dekoracji potraw, technik energii odnawialnych.

Szkolne bazy dydaktyczne doposażone zostaną w zestawy sprzętu multimedialnego do realizacji zajęć.

Realizacja projektu rozpocznie się w październiku w 7 szkołach oraz w częstochowskim Centrum Kształcenia Praktycznego. Potrwa do 31 sierpnia 2013 roku.

„Dobry fach to szansa pracy” znalazł się na zatwierdzonej przez Zarząd Województwa Śląskiego liście projektów wyłonionych do dofinansowania w ramach podniesienia atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Wartość projektu to ok. 2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • jeansowy chłopak, 2011-09-05 22:01:52

  CHODZI O TO, ŻE JEDNI PISZĄ I MÓWIĄ PŁYNNIE PO ANGIELSKU A INNI SIĘ WCALE NIE ODZYWAJĄ - BO NIE POTRAFIĄ, ALE PRETENSJE TO MAJĄ DO INNYCH, ŻE ICH NIE NAUCZYLI
 • Swatka, 2011-09-05 21:51:37

  nie słowa a czyny się liczą...
 • hydraulik, 2011-09-05 17:40:43

  zamiast uczyć ich dobrze zawodu, nowoczesnych technologii, bedą uczyć angielskiego, żeby mogli latwo znaleźć pracę w Anglii? I to za nasze podatki?