PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej czasu na pracownie komputerowe

  • GK    2 grudnia 2011 - 07:40
Więcej czasu na pracownie komputerowe

Samorządy wynegocjowały dodatkowy rok na przystosowanie szkolnych pracowni komputerowych do wymogów, jakie stawia ministerstwo w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania.
Według projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zajęć komputerowych, informatyki i technologii informacyjnej liczba uczniów w grupie oddziałowej lub międzyoddziałowej nie może być wyższa niż 24 i nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej.

To oznacza, że każdy uczeń powinien siedzieć przy własnym komputerze. Miałoby się tak stać już 1 września 2012 r.

Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP podkreśla, że to słuszny zapis, bo tylko przy takim rozwiązaniu te zajęcia mają sens, ale nie wszystkie samorządy zdążą z realizacją tego zadania.

– Zazwyczaj pracownie komputerowe w szkołach mają nie więcej nić 11-12 stanowisk. Chodzi nam o to, że podział na 24-osobowe grupy zwiększa koszty prowadzenia zadań oświatowych. W związku z trudną sytuacją finansową samorządów prosimy, aby termin obowiązkowego dzielenia na grupy przesunąć o pewien czas – rok, albo dwa lata – zaapelował do minister edukacji Krystyny Szumilas podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dodał, że niektórzy mogą uznać takie rozwiązanie za przedłużanie sytuacji niedobrej edukacyjnie, ale – przesunięcie tego terminu da czas biedniejszym samorządom na dostosowanie się do wymogów rozporządzenia.

– Poza tym te samorządy, które mają możliwości organizacyjne i finansowe już w tej chwili to robią – dodał.

Minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas zgodziła się na przedłużenie wprowadzenia tego obowiązku o rok. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Andrzej, 2011-12-09 12:57:50

    Proponuję spojrzeć trochę dalej niż dotychczasowy dostawca sprzętu i przyjrzeć się technologi Ncomputing. Koszty na pewno spadną.
  • Pa pa smerf, 2011-12-02 23:26:38

    a później się dziwić, że dzieci są uzależnione od komputerów...