PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej dwujęzycznych szkół

  • PAP    29 marca 2011 - 12:09
Więcej dwujęzycznych szkół

Więcej dwujęzycznych szkół i modelowa niemieckojęzyczna placówka prowadzona przez mniejszość niemiecką – to plany mniejszości na Opolszczyźnie.
– Chcemy zmian w ministerialnej strategii rozwoju edukacji – powiedział Norbert Rasch, lider mniejszości. Przedstawiciele mniejszości chcą rozmawiać z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianach w – pochodzącej z 2007 roku – strategii rozwoju edukacji mniejszości niemieckiej w Polsce.

– Plan jest taki, żeby zmienić strategię, i wprowadzać jak najwięcej szkół dwujęzycznych – czy to własnych, czy w rękach samorządów -zapowiedział Rasch – przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Dodał, że wolałby, żeby robiły to samorządy. – One wiedzą, jak to robić, dostają subwencję, mają budynki. Musi się tylko zmienić statut szkoły – wyjaśnił.

Według danych Towarzystwa, w tej chwili na Opolszczyźnie nie ma ani szkoły z niemieckim językiem wykładowym, ani szkoły w pełni dwujęzycznej – takiej w której przedmioty wykładane byłyby po polsku i niemiecku.

Mniejszość zastrzega, że nawet w takich placówkach historia i geografia Polski byłyby nauczane tylko po polsku. Zbliżone do pełnej dwujęzyczności są szkoła podstawowa i gimnazjum w Solarni, oraz szkoły w Raszowej i Kędzierzynie-Koźlu Rogach.

Według informacji MEN z roku 2010, naukę niemieckiego, jako języka mniejszości – w większym wymiarze niż podczas typowych lekcji języka obcego – prowadzą na Opolszczyźnie 284 szkoły podstawowe, 86 gimnazjów, jedno liceum i dwie szkoły zawodowe.

W planach mniejszości jest też powiększenie liczby dwujęzycznych przedszkoli. W tej chwili na Opolszczyźnie są trzy przedszkola z grupami dwujęzycznymi, 186 uczy niemieckiego jako języka mniejszości.

Na wzrost liczby takich placówek wpłynie też – zdaniem Rascha – bardziej otwarta polityka rządu polskiego wobec otwierania nowych przedszkoli.

Przewodniczący chciałby też, aby w Opolu powstała modelowa szkoła niemieckojęzyczna prowadzona przez mniejszość, bo taka placówka byłaby również atrakcyjna dla obcokrajowców, którzy nie mają gdzie posłać swoich dzieci.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • zmartwiony, 2011-03-29 16:30:15

    Żeby tylko umieli się porozumieć.Potem mogą nie wiedzieć co jest grane?