PARTNER PORTALU
 • BGK

Więcej dzieci chodzi do przedszkola

 • PAP    26 czerwca 2013 - 10:29
Więcej dzieci chodzi do przedszkola

Zwiększenie liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym, wzrost osób z wyższym wykształceniem, nakłady na edukacje wyższe niż w innych krajach OECD i płace nauczycieli niższe niż w tych krajach - taki obraz Polski wynika z raportu "Education at a Glance".
Coroczny raport "Education at a Glance" (Edukacja w zarysie) to jedna z najbardziej znaczących publikacji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skupiającej 34 wysokorozwinięte państwa demokratyczne. Wyniki najnowszego raportu przedstawiono we wtorek na konferencji w Brukseli. Streszczenie ich zamieszczono na stronie internetowej MEN. Wskaźniki zamieszczone w tegorocznej publikacji dotyczą roku szkolnego i roku akademickiego 2010/2011.

Czytaj też: Nowelizacja ws. przedszkoli do prezydenta

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w latach 2005-2011 w Polsce dynamicznie wzrósł odsetek dzieci chodzących do przedszkoli. Odnotowano wówczas wzrost o 33 punkty procentowe (w tym o 22 pkt. proc. dla trzylatków i o 26 pkt. proc. dla czterolatków), podczas gdy w krajach OECD odsetek wzrósł o 4 pkt. proc.

Mimo tych postępów, uczestnictwo dzieci 3 i 4-letnich w wychowaniu przedszkolnym ciągle jest w Polsce niższe niż w innych krajach OECD (2011 r.). W Polsce 50 proc. trzylatków i 64 proc. czterolatków objętych jest wychowaniem przedszkolnym, podczas gdy średnia dla państw OECD wynosi odpowiednio 68 proc. i 85 proc.

Około 13 proc. dzieci w Polsce uczęszcza do prywatnych przedszkoli, natomiast 85 proc. do przedszkoli publicznych, podczas gdy średnio w krajach OECD 20 proc. dzieci uczęszcza do przedszkoli prywatnych, a 68 proc. do publicznych.

W raporcie odnotowano też, że w Polsce wskaźnik udziału osób z wykształceniem wyższym rośnie szybciej niż w jakimkolwiek innym państwie OECD. Prawie połowa młodych ludzi w krajach OECD rozpocznie studia wyższe przed ukończeniem 25. roku życia. Polska i Słowenia są jedynymi krajami w tej grupie (z 17, dla których były dostępne dane z wyłączeniem studentów zagranicznych), gdzie aż około 7 na 10 młodych osób rozpocznie studia wyższe przed ukończeniem 25 lat.

Zaznaczono też, że w Polsce w grupie osób wieku 15-29 lat w 2011 r. zdecydowana większość - 80 proc. - uczyła się lub studiowała, podczas gdy w państwach OECD było to średnio 68 proc. Jednocześnie odsetek osób nieuczących się i niepracujących w tej grupie wiekowej osiągnął w Polsce w 2011 r. poziom 12 proc., to było to ciągle mniej niż średnio w państwach OECD, gdzie wynosił on średnio 15 proc.

Zwrócono też uwagę, że na wszystkich poziomach edukacji Polska angażuje więcej z dostępnych zasobów finansowych niż przeciętnie w krajach OECD. Szczególnie wysoka jest różnica na poziomie wczesnej edukacji (przedszkole i szkoła podstawowa),

Wielkość nakładów w przeliczeniu na jednego ucznia do wielkości PKB na głowę mieszkańca w przypadku przedszkoli wynosi w Polsce 29 proc., przy średniej OECD 20 proc.; tylko dwa kraje mają wyższy wskaźnik: Nowa Zelandia - 39 proc. i Słowenia - 29 proc. W przypadku szkół podstawowych wskaźnik w Polsce wynosi 30 proc., przy średniej OECD - 23 proc. (wskaźnik wyższy od Polski - 34 proc. - ma tylko Słowenia). Na poziomie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych polskie wskaźniki są wyższe o jeden punkt procentowy w stosunku do średniej OECD.

W raporcie można przeczytać także, że choć wynagrodzenia nauczycieli w Polsce rosną, to ciągle są niższe niż średnio w państwach OECD.

Nauczyciel w polskiej szkole podstawowej zarabia (wynagrodzenie rzeczywiste) średnio 76 proc. tego, co pracownik w podobnym wieku i z podobnym wykształceniem pracujący poza szkołą, podczas gdy w państwach OECD wskaźnik ten wynosi 82 proc.. Natomiast nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej zarabia średnio 75 proc. tego, co pracownik z wyższym wykształceniem, niepracujący w szkole; średnia dla państw OECD to 89 proc.

Wśród krajów OECD, których relacje wynagrodzeń rzeczywistych nauczycieli szkół podstawowych do wynagrodzeń pracowników z wyższym wykształceniem są niższe niż w Polsce, znalazły się: Czechy, Estonia, Holandia oraz Włochy. Ponadto relacje te były niższe w Stanach Zjednoczonych oraz na Węgrzech, choć w tych krajach pensje nie zawierały dodatków, jak w przypadku Polski.

Według danych z roku szkolnego 2010/2011 wynagrodzenia podstawowe nauczycieli w Polsce są ciągle jednymi z najniższych w krajach OECD. Jednak - jak zaznacza MEN - sytuacja ta uległa poprawie w efekcie zrealizowania programu rządowego, podnoszącego pensje nauczycieli w okresie od 2008 do 2012 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.