PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej dzieci może dostać darmowe posiłki

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 lipca 2010 - 08:54
Więcej dzieci może dostać darmowe posiłki

Gminy rzadko przyznają bezpłatne posiłki dzieciom, które nie spełniają kryterium dochodowego w pomocy społecznej. A to błąd.
W kontynuowanym w latach 2010-2013 rządowym programie dożywiania gminy mogą przyznać dzieciom więcej bezpłatnych posiłków. Wystarczy, że dyrektor szkoły lub przedszkola zgłosi ośrodkowi pomocy społecznej konieczność dożywiania dzieci, mimo że dochody osiągane w ich rodzinach są wyższe niż dopuszczalne. Wskaźnik udziału tych dzieci w stosunku do ogółu osób, które korzystają z programu, wzrósł od stycznia tego roku z 10 do 20 proc. Co piąte dożywiane dziecko nie musi więc spełniać kryterium – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przyznanie tej pomocy nie wymaga przeprowadzania wywiadu środowiskowego, a rodzina nie musi osiągać określonego w ustawie o ustanowieniu wieloletniego programu Pomoc państwa w zakresie dożywiania dochodu, który uzależnia przyznanie pomocy. Wynosi on 150 proc. kryterium dochodowego dla pomocy społecznej (715, 50 zł dla osoby samotnej i 526,50 zł na osobę rodzinie).

Większość gmin nie wykorzystuje maksymalnej liczby uczniów, którzy dodatkowo mogą być objęci programem. W ubiegłym roku było to 11 tys. z 792 tys. dzieci. Zdaniem NIK, która przeprowadziła kontrolę realizacji programu dożywiania w woj. małopolskim, niskie wykorzystanie możliwości przyznawania posiłku bez procedury przewidzianej w pomocy społecznej wynika też ze złej współpracy między dyrektorami i nauczycielami a ośrodkami pomocy społecznej. NIK zwraca uwagę, że ośrodki zbyt rzadko korzystają z możliwości wszczynania postępowania o przyznanie posiłku z urzędu.

Koszt realizacji programu jest finansowany ze środków własnych gminy (40 proc.) oraz dotacji od wojewody (60 proc). Gmina może jednak ubiegać się o wyższe dofinansowanie, ale sama musi zapewnić co najmniej 20 proc. W tym roku budżet przeznaczy na dożywianie 0,5 mld zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Edek, 2010-07-06 09:30:31

    Np darmowe sushi, jak na zdjeciu