Więcej języków obcych w częstochowskich szkołach

Wprowadzenie drugiego języka obcego do szkół podstawowych oraz trzeciego do gimnazjów w ramach zajęć pozalekcyjnych zakłada realizowany w Częstochowie projekt "Koniec języka za przewodnika". Uczniowie mają do wyboru: francuski, niemiecki, rosyjski i hiszpański.
Więcej języków obcych w częstochowskich szkołach
Dodatkowych języków obcych będzie się uczyć w ramach zajęć pozalekcyjnych ponad tysiąc uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Celem projektu jest ułatwienie uczniom nauki dodatkowego języka obcego oraz przygotowanie ich do ważnej decyzji związanej z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej.

"W większości szkół uczy się języka angielskiego. Naszą ideą było postawienie akcentu na naukę innego języka obcego niż angielski" - -powiedziała Renata Michalik-Patrzykont z wydziału edukacji Urzędu Miasta w Częstochowie. Dodała, że przy wyborze języków dodatkowych, kierowano się m.in. tendencjami na europejskim rynku pracy. "Jeśli weźmiemy pod uwagę oferty pracy dla inżynierów, to wyraźnie widać, że poszukują ich najczęściej kraje niemieckojęzyczne" - powiedziała Michalik-Patrzykont.

W szkołach podstawowych największym zainteresowaniem spośród oferowanych języków cieszą się kolejno: niemiecki i francuski, a w gimnazjum: francuski i rosyjski. Język hiszpański wybierany jest rzadziej.

Kursy językowe potrwają trzy semestry. Samorząd chce, aby uczniowie mogli kontynuować naukę tego dodatkowego języka w szkole ponadgimnazjalnej pod kątem słownictwa związanego z daną branżą.

Projekt zakłada nie tylko poprawę kompetencji językowych uczniów poprzez wdrożenie w szkołach podstawowych drugiego języka obcego i trzeciego w gimnazjach, jego celem jest także umożliwienie uczniom spotkania z doradcą zawodowym. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli okazję wziąć udział w treningu autoprezentacji, z kolei gimnazjaliści w spotkaniach nastawionych stricte na doradztwo grupowe oraz indywidualne - aby łatwiej było im podjąć decyzję o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE