PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej łódzkich uczniów skorzysta z dołat do wyprawki szkolnej

  • PAP    12 sierpnia 2014 - 14:20
Więcej łódzkich uczniów skorzysta z dołat do wyprawki szkolnej

W tym roku więcej łódzkich uczniów może liczyć na dofinansowanie do zakupu podręczników szkolnych, bowiem podniesiono kryterium dochodowe na jednego członka rodziny. Po raz pierwszy na dopłatę mogą liczyć m.in. uczniowie słabosłyszący i niepełnosprawni ruchowo.
W Łodzi termin składania wniosków o dopłatę upływa 8 września - poinformował wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski.

Przypomniał, że rząd podniósł kryterium dochodowe, które wynosi w tym roku 539 zł na jednego członka rodziny. Z pomocy skorzystać będą mogli rodzice tych dzieci, które ze względu na zmianę programową, muszą uczyć się z wyłącznie nowych książek. Program przewiduje różne wartości dofinansowania w zależności od typu szkoły i etapu edukacji dziecka.

- Dla klas drugich i trzecich maksymalna dopłata wynosi 225 zł, dla klas szóstych - 325 zł, dla klas trzecich szkół ponadgimnazjalnych, jeżeli są to zasadnicze szkoły zawodowe - 390 zł oraz 445 zł dofinansowania dla każdego ucznia liceum ogólnokształcącego i klasy trzeciej w technikum - powiedział Piątkowski.

Czytaj tez:  Wyprawka szkolna w 2014 r. - są zmiany

Po raz pierwszy na dofinansowanie mogą liczyć także rodzice dzieci niepełnosprawnych ruchowo, chorych na autyzm, afazje czy słabosłyszące. Dzieci te będą mogły uzyskać maksymalną dopłatę w wysokości 770 zł.

Pomoc finansowa udzielana jest na wniosek rodziców ucznia lub prawnych opiekunów, a także nauczycieli czy pracownika socjalnego. Aby z niej skorzystać należy wypełnić wniosek, który od przyszłego tygodnia zamieszczony zostanie na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi. Wniosek, do którego należy dołączyć także odpowiednią dokumentację o dochodach rodziny oraz potwierdzenie zakupu podręczników, należy składać do dyrektora szkoły do 8 września.

Na stronie internetowej magistratu rodzice będą mogli znaleźć również szczegółowe informacje dotyczące tego programu. Rodziny, które przekroczą wymagane kryterium finansowe, w szczególnych przypadkach mogą również otrzymać dofinansowanie od państwa. Takie wyjątkowe sytuacje będą rozpatrywane indywidualnie.

Łódzkie rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą złożyć także wniosek o stypendium socjalne dla dzieci. Każdego roku na stypendia socjalne łódzki samorząd wydaje ponad 6 mln zł - poinformował Piątkowski. "Stypendia socjalne przyznawane są listopadzie i również mogą służyć na zakup podręczników" - dodał.

W ubiegłym roku z dofinansowań na zakup podręczników szkolnych skorzystało w Łodzi 4597 dzieci. Na wyprawki wypłacono w sumie ponad 1,14 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.