PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej miejsc w przedszkolu dla dzieci z autyzmem

  • PAP    7 stycznia 2014 - 14:51
Więcej miejsc w przedszkolu dla dzieci z autyzmem

Wzrost dostępu do wychowania przedszkolnego dla dzieci niepełnosprawnych, w tym z autyzmem oraz organizację zajęć terapeutycznych i konsultacji dla rodziców zakłada uruchamiany w Częstochowie projekt "Tęczowe przedszkole". Jego budżet wynosi ok. 1,2 mln zł.
Po otwarciu we wrześniu ubiegłego roku publicznego przedszkola dla dzieci z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami, Częstochowa wprowadzi w tym roku kolejne udogodnienia dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Czytaj też:  Jak wyliczyć dotację dla przedszkola?

"Kiedy otworzyliśmy pierwsze trzy oddziały dla dwunastu dzieci, do wydziału edukacji zaczęli zgłaszać się kolejni, zainteresowani rodzice. Proponowali również by wydłużyć godziny pracy przedszkola" - poinformowała we wtorek Renata Michalik-Patrzykont z referatu obsługi projektów europejskich Urzędu Miasta.

W tym roku powstaną dwa kolejne oddziały dla czternastu podopiecznych, w tym dzieci z autyzmem i ze sprzężeniem zwrotnym, jak również z upośledzeniem umiarkowanym oraz znaczącym. "Przewiduje się ponadto wydłużenie czasu pracy. Dotąd placówka pracowała do godz. 13, po zmianach będzie otwarta do godz. 17. To jest nasza odpowiedź na prośby rodziców" - powiedziała Michalik-Patrzykont.

Drugim zadaniem projektu będzie również organizacja zajęć terapeutycznych i edukacyjnych dla dzieci oraz rodziców. W planach są m.in. dogoterapia, muzykoterapia i art-terapia. "Dla rodziców zorganizujemy również zajęcia dzięki którym będą mogli kontynuować terapię swoich dzieci w domu. Będą też spotkania z psychologami, poświęcone nie tylko opiece nad dziećmi niepełnosprawnymi, ale również integracji tych rodzin ze społeczeństwem. Chodzi o to, żeby ich ośmielić i zachęcić do wychodzenia ze swoimi dziećmi z domu" - dodała Michalik-Patrzykont.

Projekt "Tęczowe przedszkole" będzie realizowany w Częstochowie w latach 2014-2015. Jego budżet to ok. 1,2 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego a 15 proc. to wkład miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Alka, 2014-01-08 11:09:15

    Możesz proponować, ale to się nigdy nie uda z powodów, które widać na filmie pod adresem: dobry.org.pl/wzrost-2/
  • mp1248, 2014-01-08 10:55:06

    Proponuję powołanie międzynarodowej komisji d/s zbadania przyczyny nasilenia występowania autyzmu. Wszystko wskazuje naa to,że winne są leki stosowane przez matki lub nowowrodki.