PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej pieniędzy na pomoc dla uczniów

  • PAP    15 października 2012 - 15:26
Więcej pieniędzy na pomoc dla uczniów

W 2013 r. w pomocy materialnej dla uczniów przeznaczonych zostanie 801 mln zł, czyli blisko 300 mln więcej niż tym roku (w 2012 r. na ten cel przeznaczono 505 mln zł). Zwiększeniu kwoty towarzyszy podniesienie od 1 października 2012 r. kryterium dochodowego upoważniającego do otrzymania pomocy - poinformowała Krystyna Szumilas.
Obecnie by uczeń otrzymał taką pomoc, dochód w jego rodzinie w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekroczyć 456 zł; wcześniej nie mógł przekroczyć 351 zł. Według Szumilas, pozwoli to objąć pomocą ok. 20 proc. uczniów; dotąd taka pomoc obejmowała 12-13 proc.

Czytaj też: Dwulatki do przedszkola, a każda gmina z dotacją na każde dziecko w edukacji przedszkolnej

Minister edukacji odniosła się też do problemu bezpieczeństwa w szkołach. Przypomniała, że obecny rok szkolny ogłoszony został przez nią "Rokiem bezpiecznej szkoły". Jak mówiła, resort zaproponował dyrektorom szkół podjęcie działań na rzecz bezpieczeństwa. Zaznaczyła, że nie może to być akcją jednorazową, powinno być prowadzone w szkołach systematycznie.

"Dyrektorzy szkół otrzymali materiały dotyczące działań, które mogą prowadzić w różnych obszarach. Placówki doskonalenia nauczycieli zostały zobowiązane do przygotowywania wsparcia, pomocy dyrektorom, tam, gdzie problem z przemocą jest bardzo duży. Zostaną przygotowane kursy, szkolenia, pomoc nauczycielom w radzeniu sobie z tymi problemami. Współpracujemy również z policją; posterunki policji pomagają nam w dotarciu do tych szkół, gdzie potrzeba takiego wsparcia, tak żeby ta pomoc dla dyrektorów szkół i nauczycieli była kierowana dokładnie tam, gdzie jest potrzebna" - powiedziała Szumilas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • NAUCZYCIEL, 2012-10-16 17:38:43

    A kiedy Pani Minister zamierza zwiększyć środki na sensowne zapobieganie powstawaniu Wad Postawy i schorzeń kręgosłupa dzieciaków. Polskie szkoły kaleczą nam dzieci jak donosi PAP,TVP jak długo jeszcze będą trwały te podchody.Absencja wynikająca z schorzeń przykręgosłupowych jest duża w środowisku j...uż nastolatków. To one stają się potem nie tylko początkiem zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów, ale również przyczyną bardzo bolesnych niewydolności, mających niezwykle poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Wzrastający z roku na rok procent dzieci z wadami postawy powinien zmusić nas do głębszego i szerszego zainteresowania się problematyką profilaktyki wad postawy. A może by tak posłuchać co mają do powiedzenia specjaliści znający się na temacie z Fundacji "Akademii Zdrowych Pleców? ostatnio byłem na ich stronach i widać,że wiedzą co czynią -natomiast nie widać tego po resorcie MEN i wstyd mi za to !  rozwiń