PARTNER PORTALU
  • BGK

Więcej żłobków w opolskim

  • PAP    19 marca 2012 - 15:20
Więcej żłobków w opolskim

Cztery wnioski gmin, które chcą skorzystać z rządowego programu "Maluch" i wybudować lub powiększyć żłobki, wpłynęły do opolskiego urzędu wojewódzkiego - poinformował w poniedziałek rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński.
Trzy wnioski złożyło miasto Opole, jeden - gmina Strzelce Opolskie. Obydwa samorządy chcą, korzystając z rządowego dofinansowania, utworzyć - w sumie - trzy nowe żłobki i zwiększyć liczbę miejsc w jednej już istniejącej placówce.

Jak powiedział zastępca prezydenta Opola Krzysztof Kawałko, gmina chce pozyskać ponad 530 tys. zł na dwie nowe placówki i poszerzenie oferty w jednej już istniejącej. "Łącznie znalazłoby się w nich sto miejsc dla maluchów" - poinformował. Dodał, że na miejsca oczekuje obecnie 400 dzieci do lat 3.

Strzelce Opolskie wnioskują o ponad 580 tys. zł na nowy żłobek. Miałoby się w nim znaleźć 80 miejsc dla dzieci. Do tej pory gmina nie miała tego typu placówki.

Jak poinformował rzecznik wojewody całkowity koszt realizacji wszystkich czterech zadań to ponad 1,9 mln zł. Dofinansowanie w ramach programu "Maluch" może wynieść do 50 proc. wartości inwestycji.

Program "Maluch" jest elementem polityki prorodzinnej rządu. Ma wspierać rodziny w opiece nad dziećmi do lat 3 m.in. przez dofinansowanie do tworzonych przez gminy miejsc opieki. Na tegoroczną edycję "Malucha" rząd przeznaczył 40 mln zł. Gminy, które chcące utworzyć nowy żłobek nadal mogą się ubiegać o dofinansowanie - wnioski w drugiej turze konkursu przyjmowane są do 15 czerwca. Gminy mogą otrzymać do 50 proc. wartości inwestycji.

W 2011 r. w województwie opolskim z programu "Maluch" skorzystały cztery gminy: miasto Opole oraz gminy: Krapkowice, Nysa i Głuchołazy. Zawarto z nimi łącznie 6 umów na kwotę ponad 750 tys. zł. W ramach programu "Maluch" w 2011 powstały na Opolszczyźnie 173 nowe miejsca w żłobkach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.