PARTNER PORTALU
  • BGK

Większość uczniów kupuje komplet podręczników

  • PAP    9 maja 2013 - 16:12
Większość uczniów kupuje komplet podręczników

Ok. 78 proc. śląskich uczniów kupuje komplet podręczników - wynika z badań Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach. Jego celem było uzyskanie informacji nt. źródła pozyskiwania podręczników, stopnia ich wykorzystania na zajęciach i w domu, czy przyczyn niekorzystania z podręczników.
Ankiety wypełniło 118 970 uczniów z 2496 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych woj. śląskiego.

Z danych zebranych w szkołach wynika, że komplet podręczników kupuje 78,11 proc. ankietowanych uczniów. Najwięcej w szkołach podstawowych - 92 proc.; w gimnazjach - 88 proc.; w liceach ogólnokształcących - 65 proc., w technikach - 54 proc., w zasadniczych szkołach zawodowych - 45 proc.

Uczniowie, którzy nie kupili podręczników, wśród powodów podawali m.in., że nauczyciel nie wymaga podręcznika - 8 proc. Wśród innych odpowiedzi znalazły się: "wystarcza jeden podręcznik na dwóch uczniów" - 6,53 proc.; "brak środków materialnych" - 4,78 proc.; "nie wszystkie przedmioty są interesujące" - 3,44 proc. Część uczniów zaznaczyło, że otrzymuje podręczniki od rodziny, znajomych, lub w ramach programu rządowego - wyprawka szkolna.

Wśród przedmiotów, z których nauczyciele nie wymagali podręcznika, uczniowie najczęściej wymieniali - w szkołach podstawowych i gimnazjach - plastykę, muzykę, religię, informatykę, wychowanie do życia w rodzinie, zajęcia techniczne; w szkołach ponadgimnazjalnych (takich jak technika i zasadnicze szkoły zawodowe) wymieniali takie przedmioty jak: technologia informacyjna, informatyka, podstawy przedsiębiorczości, wiedza o kulturze, wiedza o społeczeństwie, religia, wychowanie do życia w rodzinie, przedmioty zawodowe.

Celem ankiety było również wykazanie, czy uczniowie lubią uczyć się z podręczników. Na tak postawione pytanie 53,05 proc. stwierdziło, że lubi uczyć się z podręczników - najwięcej w szkołach podstawowych (79 proc.), najmniej w zasadniczych szkołach zawodowych (38 proc.).

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn, z powodu których uczniowie nie lubią korzystać z podręcznika znalazły się: "podręcznik jest nieciekawy" - 21,6 proc., "trudny, napisany trudnym językiem" - 16 proc., "nieciekawa szata graficzna" - 10 proc.

Podsumowując badania ankietowe kuratorium zwróciło uwagę, że "za brak podręcznika uczniowie otrzymują oceny niedostateczne", co wskazało w ankietach 23,81 proc. uczniów. Zdaniem kuratorium "postawienie +jedynki+ z zajęć edukacyjnych jest niezgodne" z zapisami rozporządzenia ministra edukacji ws. warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.

Jak powiedziała rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk "kuratorium zamierza przyjrzeć się zjawisku przyznawania ocen niedostatecznych za brak podręcznika".

Ankiety nt. korzystania z podręczników przez uczniów były prowadzone w lutym i marcu tego roku równolegle z kontrolami związanymi z nieprawidłowościami przy wyborze podręczników w szkołach. Dotyczyły one ograniczenia praw nauczyciela do wyboru podręcznika. Chodzi o podpisywanie umów z wydawnictwami, w których zobowiązywano się w określonym czasie używać podręczników jednego wydawnictwa, w zamian np. za sprzęt komputerowy czy tablice interaktywne przekazane szkole za symboliczną złotówkę. Protokoły z kontroli przeprowadzonej w 90 szkołach przekazano policji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • podpisałem, 2013-05-12 15:24:32

    @jacek - no właśnie, gmina przecież nie da, ani tym bardziej MEN. Jeszcze niedawno dyrektorzy byli wychwalani za operatywność, a teraz są piętnowani. Czy ktoś sprawdził fundację, co to niby wielki przekręt w podręcznikach wykryła?
  • Jacek, 2013-05-10 10:04:28

    Nie dziwie się, że szkoły kombinują skąd wziąć kasę na tablice interaktywne. Teraz każda szkoła chce taką mieć, bo jest wtedy uznawana za nowoczesną. Wszystkie środowiska naciskają, Cyfrowa Szkoła wymaga, ale kasa na taki sprzęt sama się nie znajdzie. Przykładowo na taką tablicę to już 7 tysiaków tr...zeba, zobaczcie sobie link aktin.pl/tablica-interaktywna-panasonic-77-ub-t880-4191 I powiedzcie skąd szkoły mają na to znaleźć pieniądze?  rozwiń