PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielki zlot przedstawicieli szkół im. Korczaka

  • PAP    20 sierpnia 2012 - 20:46
Wielki zlot przedstawicieli szkół im. Korczaka

225 przedstawicieli szkół imienia Janusza Korczaka z całej Polski będą gościć we wrześniu Kielce. Kulminacyjnym wydarzeniem spotkania będzie marsz jedności po ulicach miasta.
Ogólnopolski Zlot Szkół im. Janusza Korczaka odbędzie się w Kielcach w dniach 17-18 września. Swój udział w nim zadeklarowały 74 szkoły z 14 województw, łącznie 144 uczniów oraz 81 nauczycieli z terenu całej Polski - poinformowali w poniedziałek gospodarze zlotu.

"Pedagogika Janusza Korczaka, który uczył o miłości i tolerancji, musi mieć swoje miejsce we współczesnej edukacji. Rok Janusza Korczaka jest doskonałą okazją do przypomnienia młodzieży i dorosłym o tych ponadczasowych wartościach. W szkołach, które noszą jego imię, mówi się o nich stale. Sama przez 19 lat byłam dyrektorem takiej właśnie szkoły" - powiedziała PAP świętokrzyska kurator oświaty, Małgorzata Muzoł.

Zlot ma uświetnić obchody Roku Janusza Korczaka oraz przybliżyć nauczycielom, dzieciom i młodzieży sylwetkę "Starego Doktora", jego życie i spuściznę, którą pozostawił współczesnej szkole.

"Zamierzeniem zlotu jest żywe spotkanie z postacią Janusza Korczaka. Z tego powodu nie zaplanowaliśmy wygłaszania referatów. Uczniowie będą brali udział w zajęciach plastycznych i warsztatach muzycznych. Punktem kulminacyjnym będzie marsz jedności, w którym uczestnicy zlotu przejdą od Placu Wolności, przez mostek Karskiego, na plac przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim" - poinformowała wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba.

Uczniowie podczas zlotu zaprojektują order im. Janusza Korczaka dla ludzi poświęcających się bezinteresownie dla dobra dzieci. Dla najmłodszych uczestników spotkania zaplanowano zwiedzanie Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, dla starszych - wizytę w parku Geoedukacja na Wietrzni.

16 września 2011 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Wybitny pedagog, pisarz, działacz społeczny, prekursor walki o prawa dziecka zginął w 1942 roku w obozie zagłady Treblinka razem z wychowankami prowadzonego przez siebie Domu Sierot.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Korczakowianka, 2012-08-21 08:37:15

    Powodzenia! Może końcowym akcentem roku Korczaka będzie zjazd w Szczecinie? Tam przed SP nr 54 im. Janusza Korczaka stoi pomnik króla Maciusia I, jednego z bohaterów książek Korczaka. To fajny element promocji miasta (wg mnie niewykorzystany). Pozdrawiam wszystkich "od Korczaka"! Absolwent...ka z roku 1969  rozwiń