PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolska będzie mięć cyfrową dziecięcą encyklopedię

  • AW    26 lipca 2013 - 11:26

W Wielkopolsce powstanie dziecięca encyklopedia. W pracach wezmą udział dzieci z całego regionu, wśród nich także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie.
Projekt nosi nazwę „eSzkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan". Celem jest rozwój kluczowych umiejętności uczniów szkół podstawowych z wykorzystaniem nowych technologii oraz wzmocnienie bazy informatycznej szkół.

Jak informuje urzad gminy Gostyń, Uczniowie SP w Sikorzynie, wraz z uczniami z 226 innych wielkopolskich szkół podstawowych, tworzyć będą encyklopedię, w której znajdą się multimedialne wpisy poświęcone wybitnym postaciom wywodzącym się z każdej gminy województwa.

Ponadto szkoła zostanie wyposażona w oprogramowanie, sprzęt i urządzenia oraz instalacje, które będą stanowić dla szkoły narzędzie do tworzenia tzw. Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego. Wśród urządzeń, o które wzbogaci się szkoła, znajdą się między innymi dwa notebooki i trzy tablety.

Encyklopedia będzie efektem pracy zespołów projektowych. Dziewczęta i chłopcy muszą znaleźć ciekawą, żyjącą lub nieżyjącą postać związaną z ich gminą i stworzyć fiszkę do encyklopedii. Wpisy utworzą swoistą „mapę Wielkopolan" opisanych i umieszczonych ze względu na ich miejsce urodzenia. Encyklopedia będzie widoczna w światowej sieci jako bezpłatny serwis społecznościowy dzieci z Wielkopolski. Jednym z elementów encyklopedii będzie interaktywna mapa „Moja Wielkopolska" pozwalająca na wirtualne poruszanie się po terenie województwa i otwieranie opisów osób z różnych gmin Wielkopolski.

W ramach projektu zrealizowane zostaną również inne działania - takie jak np. seminaria dla dyrektorów poświęcone wdrożeniu w szkołach programu rozwojowego w zakresie stosowania technologii informacyjno komunikacyjnej w nauczaniu, czy warsztaty poświęcone projektowej metodzie na zajęciach pozalekcyjnych dla nauczycieli pełniących w projekcie funkcję opiekunów grup uczniowskich.

Od stycznia 2014 roku do maja 2015 roku prowadzone będą zajęcia pozalekcyjne dla uczniów metodą aktywizującą. W każdym roku szkolnym będzie zrealizowana jedna edycja zajęć w dwóch grupach liczących po około 10 uczniów.

Jedna edycja zajęć obejmować będzie 45 godzin lekcyjnych (oraz 5 dodatkowych godzin do dyspozycji nauczyciela), przeznaczonych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie na zajęciach będą poszukiwali i gromadzili informacje o osiągnięciach naukowo-gospodarczych, przyrodzie, środowisku, historii oraz słynnych mieszkańcach gminy. Ostatecznym efektem pracy uczniów będzie opracowanie zgromadzonych materiałów i opublikowanie ich w Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.

Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.