PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie stawia na szkolnictwo zawodowe. Do 2018 powstaną kolejne centra wsparcia rzemiosła w regionie

  • PAP/KDS    12 lipca 2017 - 15:10
Wielkopolskie stawia na szkolnictwo zawodowe. Do 2018  powstaną kolejne centra wsparcia rzemiosła w regionie
Centra wsparcia rzemiosła mają podejmować współpracę także m.in. z cechami rzemiosł (pixabay.com)

W Wielkopolsce powstaną kolejne centra wsparcia rzemiosła, kształcenia dualnego i zawodowego. Zyskają na nich ludzi, którzy chcą się kształcić na krawców, fryzjerów czy stolarzy. Pierwsi uczniowie pojawią się w nich w 2018 roku.
Celem powstania centrów wsparcia rzemiosła, kształcenia dualnego (łączącego naukę z praktyczną nauką zawodu u pracodawcy) i zawodowego ma być aktywizacja zawodowa osób młodych oraz współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami - przez praktyki, staże i warsztaty edukacyjne.

Jak podkreśliła w środę na konferencji prasowej członkini zarządu województwa wielkopolskiego Marzena Wodzińska, jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Wodzińska tłumaczyła, że według badań prowadzonych w powiatowych urzędach pracy w regionie, w Wielkopolsce wyróżnia się ponad 40 deficytowych zawodów. Brakuje m.in. takich fachowców, jak fryzjer, cieśla i stolarz budowlany, dekarz, blacharz, krawiec i pracownik produkcji odzieży, kosmetyczka, piekarz, szef kuchni, kelner i technik elektryk.

Czytaj więcej: Sopot wyda ponad 21,5 mln zł na gruntowny remont placówek oświatowych

"Wierzymy, że ta inicjatywa zrównoważy posiadane zasoby w ludziach młodych co do podaży na rynku pracy i złagodzi skutki nie bezrobocia, bo to jest w naszym regionie niskie, ale braku kadr" - mówiła.

Przypomniała, że bezrobocie w Wielkopolsce jest niższe niż w całym kraju - wynosi 4,2 proc. wobec ogólnopolskiego wskaźnika 7,2 proc.

Pierwsze centra wsparcia rzemiosła, kształcenia dualnego i zawodowego rozpoczęły działalność 1 maja br. w Poznaniu i Kaliszu. Docelowo mają istnieć we wszystkich byłych miastach wojewódzkich, czyli jeszcze w Koninie (od 1 października), oraz Pile i Lesznie (najpóźniej od stycznia 2018 r.).

"Będziemy łącznikiem, który łączy szkolnictwo zawodowe z pracodawcą. Doprowadzimy do tego, aby ludzie, którzy kończą szkoły zawodowe, odnajdywali się najlepiej na rynku pracy. Będziemy także włączać pracodawców, ponieważ w województwie wielkopolskim największy kapitał stanowią małe i średnie firmy, często firmy rodzinne, a nowi, młodzi właściciele także potrzebują wsparcia odnośnie m.in. szkoleń z form prowadzenia firmy, zarządzania nią i przyjmowania ludzi młodych na staże i praktyki" - podkreśliła Wodzińska.

Czytaj więcej: Katarzyna Lubnauer: Chcemy, aby samorządy miały pełną swobodę przy kształtowaniu struktury szkolnej

Centra mają podejmować współpracę także m.in. z cechami rzemiosł. Jak tłumaczyła Wodzińska, "chcemy też dbać o to, by unikalne zawody na rynku pracy nam do końca nie zginęły, aby to, co jest najważniejsze w poszczególnych regionach, te zawody deficytowe, istniały nadal".

Na uruchomienie placówek zarząd województwa przeznaczył 2,5 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.