PARTNER PORTALU
  • BGK

Wizytówka miasta dostanie więcej

  • PAP    22 lipca 2010 - 16:21
Wizytówka miasta dostanie więcej

Senat poparł w czwartek wydłużenie okresu programu modernizacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z 2011 r. do 2015 r. oraz zwiększenie jego finansowania z budżetu państwa z 311 do ponad 500 mln zł.




Ustawę senatorowie poparli jednomyślnie. Zgłoszono jedną redakcyjną poprawkę, która została przyjęta.
 
Nowelizację ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2004-2011" Sejm przyjął 24 czerwca. Program ma za zadanie - poprzez inwestycje budowlane - zmodernizować poznańską uczelnię i w efekcie poprawić tam warunki pracy naukowej i studiowania.
 
W projekcie nowelizacji zapisano dwie zmiany: wydłużenie okresu realizacji programu z 2011 r. do 2015 r. oraz wzrost jego finansowania. - Łączne nakłady budżetu państwa na dofinansowanie programu w całym okresie jego realizacji nie mogą przekroczyć kwoty 500 711 tys. zł - napisano w projekcie.
 
Udział środków własnych uczelni i innych inwestorów ma wynieść ponad 100 mln zł.
 
Według posłów wnioskodawców, waloryzacja programu modernizacji uczelni jest konieczna ze względu na znaczny wzrost cen materiałów i usług budowlanych, a także wzrost podatku od towarów i usług VAT z 7 proc. do 22 proc. dla zadań inwestycyjnych realizowanych przez uniwersytet.
 
Ponadto zwiększenie wartości programu spowodowały opóźnienia w wykupie gruntów z uwagi na ich nieuregulowany stan prawny, co spowodowało, że wykup następował po wyższych cenach niż przewidziano w 2004 r., gdy uchwalono ustawę.

Z kolei przedłużenie okresu realizacji programu do 2015 r. wynika m.in. z braku miejscowego planu zagospodarowania obszaru +Morasko-Radojewo-Umultowo+ w Poznaniu, gdzie planowane są inwestycje.
 
Jak informuje rząd, zwiększenie nakładów z budżetu państwa na program modernizacji poznańskiej uczelni przypadnie w latach 2012-2015.
 
Dotychczasowa realizacja programu, na który w latach 2004-2009 wydano ponad 220 mln zł, pozwoliła m.in. dokończyć budowę Wydziału Biologii oraz Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, rozbudować Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, a także wybudować Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.
 
Program wieloletni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jest, obok programu "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego", jednym z dwóch realizowanych obecnie programów wieloletnich w obszarze szkolnictwa wyższego w Polsce.
 
Ustawa trafi teraz z powrotem do Sejmu.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.